DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

SODES projesi 21 yıllık küskünlüğü sonlandırdı

SODES projesi 21 yıllık küskünlüğü sonlandırdı

8 Yıl Önce
2015-05-27 13:18:06
Sason ilçesine bağlı Yücebağ beldesinde, 21 yıl önce 5 aile arasında başlayan kan davası nedeniyle süren küskünlük, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında uygulanan projeyle sona erdi.

Yaklaşık 200 hanenin bulunduğu beldede Çetinkaya, Bil, Çeken, Onutçu ve İçyer aileleri arasında çıkan silahlı kavganın ardından başlayan kan davasının sona erdirilmesi için 2 yıl önce kanaat önderlerinin girişimiyle barış töreni düzenlendi. Ancak, buna rağmen aileler arasındaki küskünlük devam etti.

Bu küskünlüğü gidermeyi hedefleyen, kendisi de bu ailelerden birisine mensup olan Yücebağ Belde Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya, temasa geçtiği İş-Kur İl Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte kadınlara yönelik SODES Kültür Merkezi El Sanatları projesi hazırlanmasına öncülük etti.

Uygulama konulan projeyle küskün ailelere mensup 36 kadına 6 ay süreyle el sanatları eğitimi verilirken, bir araya geldikleri kursta kaynaşan kadınlar arasındaki küskünlük ise bu sayede sona ermiş oldu.

Kursta yapılan ürünler düzenlenen sergiyle beğeniye sunulurken, küskünlüklerini unutan kursiyer kadınlar sergide birlikte halay çekti.

- "Husumetli olduğum ailelerin çocukları için oyun parkı yaptım"

Sergi için düzenlenen törende konuşan başkan Çetinkaya, beldenin kan davalarıyla anılmasını istemediklerini dile getirerek, kendisinin de 13 yaşındayken kan davası nedeniyle babasını kaybettiğini bildirdi.

Beldede aileler arasındaki husumeti sona erdirmek için çaba gösterdiğini ifade eden Atilla Çetinkaya, "Buna odaklandım, büyüklerimiz de destek oldu. Ben yetim büyüdüm, başka çocuklar yetim büyümesin istedim. Huzur için çalıştım. Husumetli olduğum ailelerin çocukları için oyun parkı yaptım. Bazı insanlar 'Babasını öldüren ailelere yardımcı oluyor) diyerek, beni dışladı. Ben hiçbirine kulak asmadım. Bu proje için 21 yıldır birbirinden kopan aileleri özellikle seçtik. Amacım, barış ve huzuru getirmekti. Bunu da başardım. Benim vicdanım rahat. Böyle bir çalışmada yer aldığım için mutluyum" dedi.

- "Proje sayesinde bir araya geldik"

Kursiyer Sevim Onutçu (18) ise yıllardır aynı beldede yaşadıkları husumetli ailelerle konuşamadıklarını, kurs sayesinde yaşıtlarıyla bir araya gelme fırsatı bulduğunu söyledi.

Kursta kaynaştıklarını vurgulayan Onutçu, "Yıllardır birbirimizi tanımıyorduk ama projeyle bir aile olduk. Beldemize huzur, barış ve kardeşlik geldi. Bu çalışmada emeği olan herkese sonsuz teşekkür ederiz' ifadelerini kullandı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş