DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz:

SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz:

02.06.2015 17:19:37
SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Türkiye'deki yatırımlarının devam ettiğini belirterek, "2018'de Petkim yarımadası Avrupa'nın entegrasyona dayalı en büyük üretim merkezlerinden biri olacak" dedi.

SOCAR Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, SOCAR Başkanı Rövnaq Abdullayev ve SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Bakü'de düzenlenen 22. Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'nda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e şirketin Türkiye'deki yatırımlarını ve planlarını aktardı. Fuarda, SOCAR Türkiye toplam yatırım maliyeti 20 milyar doları bulan Petkim Value-Site Projesi ile TANAP'ı tanıttı. Yatırım miktarı 10 milyar doları bulan Petkim Value-Site 2023 Projesi kapsamında yatırımların devam ettiğini belirten Yavuz, projenin önemli bir parçası olan Petkim Konteyner Limanı için 400 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kenan Yavuz, limanın Pire Limanı'na alternatif olacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

"28 yıllığına limanın işletmesini dünyanın en büyük konteyner elleçleme firması olan APM üstelenecek. Limanın en büyük özelliği Pire Limanı'nın alternatifi olacak. Dünyanın en büyük konteyner gemilerini limanımıza kabul edebileceğiz. Entegre tesisiz. Burası her ihtiyacı görecek. Goldman Sachs, limanın yüzde 30'una 300 milyon dolar üzerinden ortak oldu. Limanımızı eylül ayında açmayı hedefliyoruz. Azerbaycan Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev'i davet ettik. İnşallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte açılışını yapmak nasip olacak."

- Petkim RES'in kapasitesi 51 megavat

Petkim rafinerisinin ise hem Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin hem bu projelerin tetikleyicisi ve hızlandırıcısı olduğunu ifade eden Yavuz, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin sanayileşme tarihi Petkim'in tarihiyle bire bir örtüşüyor. Nisanda Petkim'in 50. yılını kutlayarak kamuoyu karşısına gururla ve onurla çıktık. Biz şirketimizi Türkiye'nin en büyük yatırımlarının merkezine taşımayı başardık. Bununla gurur duyuyoruz. 2018'de Petkim yarımadası Avrupa'nın entegrasyona dayalı en büyük üretim merkezlerinden biri olacak."

Yavuz, yatırımlarını Türkye'nin yenilenebilir enerjideki stratejisi destekleyecek biçimde yaptıklarına ve maliyeti 55 milyon avro olan Petkim Rüzgar Enerjisi Santrali'nin (RES) ile Petkim Yarımadası'ndaki enerji ihtiyacına katkı yapacağına işaret etti. Petkim RES'in 51 megavatlık kapasitesi olduğunu anımsatan Yavuz, "51 MW enerji üretecek rüzgar santralimizi 2016 ortasında devreye sokacağız. Petkim Yarımadası'nda ithal kömür teknolojisine dayalı bir enerji santrali kuracağız. 2018 yılında hem TANAP hem rafineri ve hem de kömür santralini birlikte faaliyete geçirmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

esra

Muslumanin bir damla kanimi kiymetli yoksa dunyanin serveti mi abacioglu

Görüş Bildir Bizimle Paylaş