DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Snowden'dan yeni iddia

Snowden'dan yeni iddia

03.06.2015 17:01:28
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, ABD'nin İngiltere Başbakanı David Cameron'ı da dinlediğini ileri sürdü.

Uluslararası Af Örgütü'nün Londra'da düzenlediği etkinliğe Rusya'dan video konferansla bağlanan Snowden, NSA'nın gözetim programı kapsamında birçok kişinin iletişim bilgilerini topladığını ve İngiltere Başbakanı Cameron'ın da bu kişiler arasında bulunduğunu söyledi.

ABD'nin Cameron'ı dinleyip dinlemediği sorusu üzerine Snowden, Amerikalı Kongre üyesi Bernie Sanders'in geçen yıl NSA direktörüne kendilerinin dinlenip dinlenmediğini sorduğunu, direktörün ise herkesi dinledikleri ve izledikleri yanıtını verdiğini kaydetti.

Snowden, "Dolayısıyla evet. David Cameron da herkes gibi NSA'nın veri tabanında bulunuyor" dedi.

İngiltere'yi NSA'nın oluşturduğu izleme ağında aktif olmakla eleştiren Snowden, İngiliz halkının gizlilik hakkının ihlal edildiğini savundu. Snowden, İngiliz hükümetine bağlı Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu'nun (GCHQ) da NSA ile işbirliği içerisinde olduğunu iddia etti.

ABD'den 2013 yazında kaçan ve Hong Kong'daki bir otel odasında ilk NSA belgelerini yayımlamaya başlayan Snowden, Rusya'dan sığınma izni almasının ardından halen bilinmeyen bir yerde kalıyor.

ABD, sızdırdığı NSA belgeleri nedeniyle birçok ülkeyle diplomatik krize neden olan Snowden'ı casuslukla suçluyor ve Rusya'dan iadesini istiyor.

NSA'nın aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu birçok kişinin iletişimini takip ettiği öne sürülmüştü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

Sizden koalisyon isteyen falan yok kardeşim .Gidin seçime. Ülkeyi chp ye Mhp yede teslim etmeyin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş