DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Slaven Bilic, Beşiktaş'tan resmen ayrıldı

Slaven Bilic, Beşiktaş'tan resmen ayrıldı

7 Yıl Önce
2015-05-30 13:07:14
Spor Toto Süper Lig'de 2014-2015 sezonun tamamlanmasının ardından Beşiktaş'ta yaprak dökümü yaşanıyor. Siyah-beyazlı takımda Çek futbolcu Tomas Sivok'un ardından teknik direktör Slaven Bilic de camiaya veda etti.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Hırvat çalıştırıcı ile BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında ayrılığı resmen açıkladı.

Kendileri için hüzünlü bir günün yaşandığını vurgulayan Orman, "Çok sevdiğimiz, beraber çalışmaktan mutlu olduğumuz Bilic ve ekibiyle karşılıklı olarak sözleşmemizi uzatmama kararı verdik" dedi.

Fikret Orman, 2 senenin zor geçtiğini belirterek, "Hocamızın da teknik heyetin de hakkını vermek lazım. Stat olmadan oynadık. Stat olmadan oynarken takımı motive etmek ve özellikle geride kalan sene 3 kulvarda beraber mücadele etmek zordu. Birçok sıkıntılar yaşadık ancak hocamız her konuda çok yapıcı, tam bir Beşiktaşlı gibi, yönetimle koordinasyon içinde olarak, hiçbir şeyi mazeret edinmeden mücadele etti. Hakikaten dirayet gerektiriyordu. Onu da hep beraber yaşadık" diye konuştu.

- "Bir Beşiktaşlıyı kazandık"

Şansız bir sezon geçirdiklerini savunan siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Maç skorları istediğimiz gibi olmadı. En çok da Bilic (başarıyı) istiyordu. Çok önemli bir taraftarı, bir Beşiktaşlıyı kazandığımızı düşünüyorum. Hocamızla aile gibi olmuştuk. Ayrılık konusunda en çok üzülenlerden biri kızım oldu. Siyah-beyaz renklerle kalbi atan bir taraftarı kazandığımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Slaven Bilic'in, Beşiktaşlılık duruşuyla bütün kamuoyunda önemli bir etki yarattığını kaydeden Orman, "Ayrılığın da Beşiktaş'a yakışır şekilde, nezaket içinde karşılıklı olduğunu bugün göstermek istedik. Bütün yönetici arkadaşlarım adına da burada vermiş olduğu çalışmalar süresince hocamıza teşekkür ediyoruz. Yardımcılarıyla beraber aldıkları paraları helal ediyoruz" şeklinde konuştu.

- Bilic: "Karmaşık duygular içindeyim"

Yeni sezonda takımın başında olmayacak Slaven Bilic ise karmaşık duygular içinde olduğunu dile getirdi.

Siyah-beyazlı takıma veda ettikleri için üzücü bir gün yaşadıklarını anlatan Hırvat çalıştırıcı, "Ben ve ekibim tabii ki üzgünüz. Buradaki harika deneyimin sonuna geliyoruz. En mutlu dönemimizin sonuna geliyoruz. Eve dönerken bir taraftan mutlu ve gururluyuz. Beşiktaş ailesiyle kurduğum harika ilişkilerle dönüyoruz" diye konuştu.

Beşiktaş'ın nihai hedefi olan şampiyonluğa ulaşamamaktan dolayı üzgün olduklarını kaydeden Bilic, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sezon şampiyonluğa çok yakındık. Ligin 5'te 4'lük diliminde en büyük aday bizdik. Şampiyonluğa ulaşamadıysak sorumlu benim. İlk günden itibaren ekibimizle elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bana ilk teklifi getirdiklerinde bunun bir işten daha fazla olduğunu yoğun bir şekilde hissetmiştim. Başkanımıza bu harika kulüpte çalışma fırsatı verdiği için minnettarım. Hırvatistan'da Beşiktaş'ı çok yakından takip eden, Beşiktaş ailesinin büyük parçası olan insanlar var. Kalbimiz daima burada atacak."

Gelecek yıllarda bir daha Beşiktaş'a dönüp dönmeyeceğinin sorulması üzerine Slaven Bilic, "Tarihte birçok örnek var. Dönüşten sonra büyük pişmanlıklar yaşandığı gibi birçok dönüşte de harika deneyimler olmuştur. Beşiktaş benim kulübüm. Asla 'asla' dememek lazım" ifadelerini kullandı.

- "Çıkardığımız işten gurur duyuyorum"

Slaven Bilic, ekip olarak 2 sezonda çıkardıkları işten gurur duyduklarını belirtti.

Karşılıklı anlaşmayla ayrılma kararı aldıklarını anlatan Bilic, Beşiktaş için yeni sayfanın açıldığını söyledi.

Yaşadıkları zorluklarla ilgili hiçbir zaman şikayet etmediğini aktaran Hırvat teknik adam, "Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Yönetim kurulu için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Bir stat yapmaya çalışıyorlar. Bu mucizevi bir şey. Sahada çok düşmeden yapıyorlar. Sabırla hareket etmemiz gerekiyor. Şampiyonluk hedefiyle mücadele ediyor. Kulüp büyük bir iş çıkarıyor. Umarım stadımız tamamlanmış olur. Tamamlanmasıyla birlikte umarım şampiyonluk gelir" değerlendirmesinde bulundu.

- "Suçlu hakemler değil"

Slaven Bilic, hakem kararlarının sonuçları nasıl etkilediğine yönelik bir soru üzerine şöyle konuştu:

"Görev yaptığım süre içinde yorumlarımı objektif şekilde yapamazdım. Beşiktaş teknik direktörüydüm. Benim böyle bir hissim var. Yapılan hataların kasıtlı olduğuna inanmıyorum. Hakemlerin dürüst davrandığına inanıyorum. Bir saniyeden kısa zaman diliminde karar vermeleri gerekiyor. Ankara ya da başka statlarda oynamanın da etkisi var. Evimizde oynamadık. Oynasaydık yüzde onluk baskı oluşurdu. Böyle bir dezavantaj yaşadık. Beşiktaş şampiyon olamadıysa suçlanması veya eleştirilmesi gereken kesinlikle hakemler değildir."

Beşiktaş'ın Vodafone Arena'ya çıkmasını kendisinin de sabırsızlıkla beklediğini kaydeden Slaven Bilic, yeni stada teknik direktör olarak çıkmamasının önemi olmadığını anlattı.

Türkiye'de işlerin nasıl yürüdüğünü bildiğini vurgulayan Slaven Bilic, "Buraya geldiğimde söylenen bir şey vardı. Türkiye'ye geldiğinde önemli olan senin kaç insanın karşıladığı değildir, önemli olan seni kaç insanın uğurladığıdır. Kahraman olarak ayrılmıyorum. Nihai hedefi tutturamadık ama olumlu atmosfer içinde ayrılıyorum" ifadelerini kullandı.

Kulüpteki güzel anılarına değinen Bilic, "Güzel anıları seçmek çok zor hale geliyor. En çok iz bırakan tesiste geçirdiğim her gün. Her sabah saat 9'da buraya gelmek, emekçilerle selamlaşmak, onlara 'günaydın' demek. Birlikte kahvaltı etmek, kahve içmek. Buradaki her şey 2 sene boyunca harika gitti" diyerek sözlerini tamamladı.

- Orman'dan Bilic'e heykel

Toplantının sonunda Fikret Orman, Slaven Bilic'e kartal heykeli hediye etti. Orman ayrıca Bilic'in yardımcılarına da plaket takdim etti.

Basın toplantısında Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi ile yöneticiler Mete Vardar, Hakan Özköse ve Berkan Gocay da hazır bulundu.

Basın mensupları da Slaven Bilic'e veda ederken, toplantı odasının dışında bulunan az sayıdaki siyah-beyazlı taraftar, Hırvat çalıştırıcı lehine tezahürat yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş