GEZİSivas’ta Gezilecek 7 Yer

1 Ay Önce Yazıldı - 767 Kelime

Keşfetmekle bitmez güzel ülkemizin taşı toprağı. Biraz daha Doğu’ya gidelim ve ülkemizin gez gez bitmeyen yerlerine Sivas’ı da ekleyelim istedim. Buyursunlar, Sivas gezilecek yerler listesi!20.01.2021 17:37:54

Türkülerden de pek iyi bildiğimiz Sivas bizlere tarihi açıdan da doğal güzellikler açısından da gezilip görülmeye değer bir çok yer sunuyor. Kalkıp da ülkenin doğusuna doğru bir tura çıktığınız zaman İç anadolu ile Doğu Anadolu bölgesine de dokunmuş olan bu şehiri es geçmemeniz gerektiğini düşündüm. Tabii düşünmekle de kalmadım ve size Sivas gezilecek yerler listesini de çıkardım. Hemen okuyun, rotanızı çizin ve gidip görün!

Sızır Şelalesi

Doğal güzellikler... İşte onların başında da Sızır Şelalesi geliyor. Şelale Gemerek'te yer alıyor. Etrafınız yeşil ile çevriliyken ahşap köprülerin üstünden yürümek ve çağıl çağıl akan bir şelale ile doğaya doymak istiyorsanız Sivas'a gittiğiniz anda soluğu Sızır Şelalesi'nde alabilirsiniz.

Gökpınar Gölü

Geldik Sivas'ın Gürün ilçesine... Burada da bir başka doğal güzellik sizi bekliyor. Hem bu sefer kolunuza kuvvet; çünkü Gökpınar Gölü'nün sessiz ve masmavi güzelliğini sindirmek için bir kayık sefası yapmaktan kendinizi alamayacaksınız. Derinliği 20 metreyi bulan gölün alamet-i farikasını da hemen söyleyelim; günbatımından doğumuna kadar güneşin konumu bile bambaşka renklere bürünüyor muhteşem turkuaz tonlarına… Size tam anlamı ile görsel bir şölen sunuyor.

Direkli Mağarası

En çok bilinenlerden değil de biraz daha az bilinenlerden başlamak istedim. Gerçi bölgeyi bile Direkli Mağarası'nı da pek iyi biliyordur. Sivas Hafik gezilecek yerler arasında listenin ilk sırasında geliyor. İnsan eliyle şekillenmiş olan mağaranın gizemli atmosferi dik bir yokuşun başında, biraz yorucu bir yolculuktan sonra sizi bekliyor olacak ancak buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Taşhan

Üç girişi bulunan Taşhan'a güneyden de kuzeyden de doğudan da girebilirsiniz. Kesme taştan yapılmış olan hanın sadece duvarları değil, avlu zemini de taştan yapılmadır. İçinde pek çok dükkanın bulunduğu Taşhan'ı sadece Sivas görülecek yerler listesine değil, alışveriş yapılacak yerler listesine de ekleyin. Yorgunluğunuzu atmak için de hanın ikinci katındaki kafelerde dinlenebilirsiniz. 

99_big

Balıklı Kaplıca

Sivas Kangal gezilecek yerler listenizin başına daha sağlıklı bir rota yerleştiriyorum ve Balıklı Kaplıca'ya muhakkak gitmenizi öneriyorum. Merkeze 100 kilometre kadar uzakta olsa da var olduğu düşünülen şifası için gitmeye değer. Diyorlar ki ne egzama ne sivilce ne de döküntü Balıklı Kaplıca'nın balıklarına dayanamıyormuş. Ayrıca kaplıcada bulunan havuzlardaki iyonlu sular romatizmalara da iyi geliyormuş. Yemyeşil bir vadi içinde olup da oksijene doyacak olmanız da bonus!

Eğri Köprü

Sivas gezip görülecek yerler dendiği anda insanın aklına ilk gelenlerden birisi de Eğri Köprü. Filmlerden bile bilmiyor muyuz zaten? Selçuklular tarafından 12. Yy'da inşa ettirildiğinden beri Kızılırmak üstünde sessiz sedasız duruyor. 5 metre yüksekliğindeki köprü ismini ise en yüksek noktasına ulaştığınızda 130 derecelik bir açıyla sola dönüyor olmasından alıyor. Sivas'a kadar gidip görmeden gelmek olmaz.

Divriği Ulu Camii

Listenin sonuna sakladım ancak bu muazzam eseri elbette unutmadım. 1985 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne almakta ne kadar haklıymış, bir bakışta anlayacaksınız. Taş işçiliğinin mükemmel bir örneği olan camiinin yapımı nerdeyse 20 yıl sürmüştür. Ahlatlı ve Tiflisli ustaların marifetlerinin eseri olan camii dünya genelinde önemli bir yer tutmaktadır. Aman diyeyim, görmeden gelmeyin; özellikle de en ihtişamlı olan Cennet Kapısı'nı.

Artık Sivas görülecek yerler listeniz hazır. Beklemeye, tereddüt etmeye gerek yok. Hesaplı uçak biletlerine bakın, gidin keşfedin. İyi yolculuklar... :)

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)