'Sisi yönetimi Gülen okullarını kapatıyor'

Mısır'da darbe yönetimine bağlı Başsavcılık, Türk okullarının kapatılması için hukuki süreci başlattı. Youm7'ye dayanarak haberi aktaran Cairo Post, sürecin Salı günü başladığını belirtti.

27.05.2015 13:54:37

TİMETURK | HABER MERKEZİ

2009-2012 yılları arasında Türkiye ve Mısır arasındaki yakınlaşma sürecinde Kahire, İskenderiye ve Beni Suveyf dahil farklı bölgelerde yedi okul açıldığını yazan gazete, yasal süreci takip eden hukukçu Samir Sabri ise okulların Fethullah Gülen'in takipçileri tarafından açıldığını belirtti.

Samir Sabri, hangi okuldan bahsettiğini söylemezken hukuki süreçle karşı karşıya bulunan bulunan okulun Uluslararası Selahaddin Okulu olabileceği ve Beni Suveyf de yer aldığı sanılıyor.

Okulun resmi sitesine göre okulda 900 öğrenci eğitim görüyor ve okulda ana okulundan liseyi bitirene kadar eğitim veriliyor.

Okul müdürü Şevket Şesmek ise, Londra merkezli Suudi gazetesi Şark el Avsat'a verdiği demeçte, okulun Amerikan modeliyle Mısır'ın dini ve geleneksel motiflerini dikkate alarak eğitim verdiğini dile getirdi.

Okul müdürü, "Okul, Fethullah Gülen'i takip eden Türk vatandaşları tarafından kuruldu" derken, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye yapılan darbe sonrası Mısır ve Türkiye öğretim adında gerilen ilişkilerin sürece etki edip etmediği bilinmiyor.

Öte yandan Mısır'ın darbeye doğru gittiği süreçte Gülen grubunun yayın organı konumundaki Zaman gazetesinin Kahire temsilcisi Cumali Önal, Erdoğan'ın "diktatör gibi" olduğunu söylemiş ve Mısır darbesi sonrasında gazete darbeyle ilgili son derece "tarafsız" bir yayın çizgisi belirlemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

murat celik

İnsanlara doğarken hangi ülkede hangi dinde doğmak istiyorsunuz diye soruyorlar mı? insanlar müslüman çoğunluklu bir ülkede doğdu diye mecbur mu namaz kılıp oruç tutmaya. şu profesöre sormak lazım şayet öbür dünyada herkes kendi günah ve sevabıyla yargılanacaksa sana ne milletin oruç tutmamasında. sen tut karışma gerisine

ORHAN SARI

sisi 'yi İLK DEFA TEBRİK EDİYORUM...

hakan yilmaz

Misir medyasindan takip baktigimda isin aslini ogrendim. Erdogan hukumetinin gudumunde faaliyet gosterdigi ve okullarin Erdogan hukumeti tarafindan finanse edildigi iddiasi ile Misir Milli egitim bakanligina dava acilmis.