Sisi: Türkiye'ye saldıran biz olmayacağız

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es Sisi, önceliklerinin Siyasi İslam ve Müslüman Kardeşler ile savaşmak olduğunu, Türkiye ile askeri çatışma ihtimaline karşı ise, “Mısır asla saldıran taraf olmayacak” dedi.

10.12.2020 10:05:40

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es Sisi, önceliklerinin Siyasi İslam ve Müslüman Kardeşler ile savaşmak olduğunu, Türkiye ile askeri çatışma ihtimaline karşı ise, “Mısır asla saldıran taraf olmayacak” dedi.

Sisi, Fransa ziyaretinin oturum aralarında dün "Lefigaro" gazetesine verdiği özel röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sisi röportajda 60.000 vicdan mahkûmunun tutuklanmasına ilişkin konuşmanın "yanlış" olduğunu belirterek, "Mısır'da 55 bin tutuklu için yer var! Bu numara nereden geliyor?” diyerek soru soran gazetecilere tepki gösterdi.

Mısır'ın karşı karşıya olduğu tehditler ile ilgili olarak Sisi, siyasi İslam ve Müslüman Kardeşler ile savaşmanın "terörü ortadan kaldırmak" için önceliği olduğunu söyledi. Fransız Parlamentosu'nun şu anda Cumhuriyet ilkelerine saygıyı garanti eden bir yasa üzerinde çalıştığını belirten Sisi, "Bana öyle geliyor ki, bugün Fransa, karşı karşıya kaldığı büyük tehlikeyi bertaraf etmek için çalışıyor" dedi.

Türkiye ile ilişkiler ne durumda?

Türkiye ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz'deki çatışmalarla ilgili olarak Sisi, Mısır'ın politikasının komşularıyla mükemmel ilişkiler sürdürmek olduğunu ve her zaman diyalogu tercih ettiğini söyledi.

"Türkiye ve bölgedeki diğer ülkeler, uluslararası hukuk kurallarına ve deniz hukukuna saygıyı sağlamalı ve bölgede barış ve güvenlik pahasına tek taraflı hareket etmemelidir" diyen Sisi, Mısır'ın bu krizi kapsamlı bir siyasi çözüm için çalıştığını ve 1.200 km'lik sınırı paylaştığımız bu kardeş ülkenin istikrarını sağladığını da sözlerine ekledi.

Sisi ayrıca, paralı asker ve silahları aşırılık yanlısı milislere aktararak Libya'yı istikrarsızlaştıran dış müdahaleye son verilmesi gerektiğini belirtti.

Askeri bir çatışma olasılığına ilişkin olarak da, "Mısır asla saldırgan olmayacak" diyen Sisi, "Silahlı kuvvetlerimiz her türlü tehdide karşı Mısır'ı tam olarak savunabilir ve ulusal güvenliğini koruyabilir" dedi.

Sisi, Rönesans Barajı
krizi hakkında ne dedi?

Nil Nehri kriziyle ilgili olarak Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Nil sularının Mısır için hayati önem taşıdığını ve Rönesans Barajı konusunda Etiyopya ile adli anlaşmazlıkların devam ettiğini belirterek, Mısır'ın pozisyonunun sağlam olduğunu vurguladı.

“Rönesans Barajı Etiyopya'da kalkınma için meşru bir kaynak, ancak 100 milyon Mısırlı için su tedarikini tehdit eden uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak tek taraflı olarak dolduruluyor” diyen Sisi, "Tüm tarafları bağlayıcı, barajı doldurma ve işletme ve Mısır, Etiyopya ve Sudan'ın çıkarlarını koruma yollarını belirleyen bir anlaşma yoluyla adil bir hukuki çözüme bağlı kalmaya devam ediyoruz. On yıllık müzakerelerin ardından, bu anlaşmayı tamamlama ve imzalama zamanı geldi" açıklamasında bulundu.

Filistin sorunu ne olacak?

Filistin-İsrail barış süreciyle ilgili olarak Sisi, “Mısır'ın İsrail-Filistin çatışmasının adil ve kapsamlı bir çözümü için her zaman savundum ve çalışmaya devam ettim” dedi.

Mısır cumhurbaşkanı Sisi ayrıca, 1967 sınırlarında iki devletli çözümü Filistin Devleti'nin başkenti Doğu Kudüs ile elde etmek için tüm uluslararası çabaları desteklediğini ve yeni Amerikan yönetiminin ve özellikle Fransa'nın desteğine güvendiğini sözlerine ekledi.

Ayrıca İsrail-Filistin çatışmasına adil bir çözüm bulunmamasının Ortadoğu'daki istikrarsızlığın ana kaynağı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Kaynak: ArabicPost

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

aytac

ulan zamanında 5-6 ülke birlik olup daha yeni kurulmuş israile saldırdınız israil 6 günde hepinizi ipe dizdi o günden bu bugüne ne teknolojinizi geliştirdiniz ne askeri kapasitenizi ama kalkmış türkiye gibi bir güce artislik yapıyorsunuz

necmeddin

fransız şarabını fazla kaçırmış...zırvalıyor

yuksel

zamanı gelince seninde totonu keseriz firavun d....ü

mehmet selim polat

BİZ KORKMUYORUZ,SİSİ BİLDİĞİNDEN ŞAŞMASIN.