DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sisi'nin Almanya'ya yapacağı ziyaret

Sisi'nin Almanya'ya yapacağı ziyaret

7 Yıl Önce
2015-06-01 16:57:49
" Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yarın başlayacak üç günlük Almanya ziyaretini Berlin'de protesto eden bir grup Mısırlı Başbakanlık binası önünde açlık grevi yapmaya başladı.

Bina önüne serdikleri battaniyelere oturan grup, "Merkel, Almanya'yı katliama dahil etme" yazılı pankart açtı.

Eyleme katılan Demokrasi için Alman-Mısır Birliği Derneği Başkanı Ali Alawady, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'ın iki yıldan beri askeri rejimle yönetildiğine işaret ederek, Sisi'nin sert eylemlerinden dolayı bu iki yıl içinde yaklaşık 7 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 42 bin kişinin de cezaevine gönderildiğini söyledi.

Üç kişi ile sürdürdükleri açlık grevine dört kişinin daha katılacağını bildiren Alawady, 2-3 gün daha sürecek eylemle Mısır'daki duruma dikkat çekmek ve Sisi'nin Berlin'de yapacağı görüşmelerin iptal edilmesini amaçladıklarını kaydetti.

Eylem sırasında yemek yemeyeceklerini, akşam su içeceklerini ifade eden Alawady, Sisi'nin Berlin ziyareti sırasında başka eylemler de düzenleneceğini söyledi.

Alawady, baskılara rağmen Merkel'in Sisi'yi davet ettiğini belirterek, "Demokrasiyle yönetilen bir ülkenin bu davetini anlamıyoruz. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Sisi ile buluşmasını iptal etti. Bu, insan hakları, demokrasi ve ifade özgürlüğü açısından iyi bir işaret" dedi.

Alawady, Merkel'in ve Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a da Sisi ile görüşmelerini iptal etme çağrısında bulundu.

Almanya Federal Meclisi Başkanı Lammert, Abdulfettah es-Sisi ile yapacağı görüşmeyi Mısır'daki insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek iptal etmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş