DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sisi'nin Almanya'ya yapacağı ziyaret

Sisi'nin Almanya'ya yapacağı ziyaret

7 Yıl Önce
2015-05-29 18:05:55
Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, gelecek hafta Almanya'ya resmi ziyarette bulunacak olan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında yapılacak görüşmede Mısır'daki insan hakları konusunun da ele alınacağını söyledi.

Seibert, Federal Basın Evi'nde düzenlenen toplantıda, Sisi'nin 2-4 Haziran tarihlerinde Almanya'da temaslarda bulunacağını belirtti.

Sisi'nin 3 Haziran Çarşamba günü Merkel ile çalışma yemeği kapsamında bir araya geleceğini belirten Seibert, görüşmede ikili ilişkiler, Mısır'daki iç siyasi gelişmeler ve bölgedeki ihtilafların ele alınacağını ifade etti.

Seibert, Mısır Cumhurbaşkanının ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile de bir araya gelerek birer görüşme yapacağını kaydetti.

Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert'in Sisi ile görüşmesini iptal etmesinin hatırlatılması üzerine Seibert, hükümetin başka anayasal organlarının verdiği kararları ve açıklamaları değerlendirmediğini söyledi.

Seibert, siyasi görüş ayrılıklarına rağmen çeşitli krizlerin ve sıkıntılı durumun olduğu bölgede merkezi bir aktör olarak Mısır ile diyalogda kalınmasının önemli olduğunu ifade etti.

Mısır yönetimiyle yapılan görüşmelerde Alman hükümetinin ülkedeki insan hakları alanındaki değerlendirmesini her zaman yaptığını ve gelecek hafta da bu konunun dile getirileceğinden emin olduğunu söyleyen Seibert, "İnsan hakları konusu ortada ve tartışılacak. Geçmişte olduğu gibi" yorumunda bulundu.

Seibert, Ortadoğu'da ve bölgedeki istikrarın sağlanması için Mısır'ın rol oynamasını istediklerini belirterek, ancak tüm bu konularda insan haklarının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Genç nüfusa sahip olan Mısır'ın ekonomik alanda istikrarı sağlamasının önemli olduğunu belirterek, bu şekilde gençlere bir perspektif sunulması gerektiğini kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sawsan Chebli de, bakanlığının Mısır yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde insan hakları konusunun merkezi rol oynadığını söyledi.

Almanya Federal Meclisi Başkanı Lammert, Sisi ile yapacağı görüşmeyi Mısır'daki insan hakları ihlallerinden dolayı iptal etmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

kim bu müslüman alim?hergün camide havaya uçurulan şii müslümanlardan haberi varmı??

Görüş Bildir Bizimle Paylaş