DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sisi, korkudan katılamadı

Sisi tutuklanma endişesiyle zirveye katılmadı; Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir'in ise Güney Afrika'dan çıkışına yasak konuldu.

15.06.2015 11:16:20

Sabah'ın haberine göre, Göçmen krizi, açlık sorunu, sağlık hizmetleri ve politik konuların masaya yatırılacağı Afrika Birliği liderler zirvesine diplomatik krizler damgasını vurdu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) dün sabah zirvenin kapanış toplantısına katılmak için Güney Afrika'nın Johannesburg şehrine gelen Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkındaki tutuklama taleplerini hatırlatan bir açıklamada bulundu. Yazılı bir bildiri yayımlayan UCM, Güney Afrikalı yetkililerden Beşir'i tutuklamalarını istedi. Bunun üzerine Güney Afrika'da bir mahkeme Beşir'in ülkeyi terk etmesini geçici olarak yasaklayan bir karar çıkardı. UCM'ye üye olan Güney Afrika'nın Roma Sözleşmesi uyarınca, Beşir'i ülkeye ayak basar basmaz tutuklaması gerekiyor. Fakat Beşir'in resmi törenle karşılandığını aktaran gözlemciler, tutuklama işleminin gerçekleşmeyeceğini belirtiyor. 1989'da darbeyle Sudan'ın başına geçen Beşir, savaş suçu işlemekle suçlanıyor. Birleşmiş Milletler'in raporlarına göre 2003'ten bu yana ülkede 300 bin kişi öldü, 2 milyon kişi evsiz kaldı. Güney Afrikalı avukatların tutuklanması talebinde bulunduğu Mısır'ın  darbecisi Abdülfettah Sisi ise zirveye katılma planını iptal etti.

DARBECİ SİSİ BAŞBAKANINI GÖNDERDİ

2013 yılındaki darbe sırasında halkın üzerine ateş açma emri verdiği söylenen Sisi'nin tutuklanmasını talep etmişti. Tepkilerin ardından, Sisi'nin yerine zirveye Mısır Başbakanı İbrahim Mehleb katıldı. 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından 2 binden fazla kişi barışçıl gösterilerde hayatını kaybetmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zeyneb

Erbakan Hoca karnesi AKP'den çok daha kötü olan CHP ile de koalisyon kurmuştur. Yanlışsa, günahlara ortak olmazsa bu alasıdır. MHP ve DYP ile de koalisyon kurmuş ancak firavun sisteminde adaleti tesis eden Yusuf (as) misali efsanevi başarılara imzalar atmıştır. Yani AKP ile ittifak kurmasından korkmayın. 3 tane Milli Görüşçü milletvekili dahi girse meclise bomba etkisi yapacaktır. Unutmayın siyaset halka ve hakka hizmet için bir araçtır, amaç değil. Amaç ise itikaden de tehlikelidir. Dikkat!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş