DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin silahla öldürülmesi

Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin silahla öldürülmesi

31.05.2015 20:32:05
İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği (HÜR DER), Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin silahla öldürülmesine ilişkin raporu kamuoyuyla paylaştı.

HÜR DER'den yapılan açıklamada, İdil'in Kozluca köyünde Mehmet Şerif Şimşek ve Abdulcelil Talayhan'ın öldürüldüğü olayın araştırılması için komisyon kurulduğu belirtildi.

Komisyonun köyde tanıklarla görüştüğü, görüntüler ve otopsi evrakını incelediği vurgulanan açıklamada, olayla ilgili rapor hazırlandığı kaydedildi.

Raporda, Kozluca köyüne gelen HDP'nin seçim konvoyundakilerin, PKK'nın 1990'lardaki saldırısında yakınlarını kaybedenlerin evinin önünde yüksek sesle terör örgütü PKK lehine ve "Biz hepimiz Ermeniyiz" sloganları atıldığı ve zılgıtlar çektiği aktarıldı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Yine 60 civarında olduğunu belirttikleri bu araçların sokak gezmesinden sonra köy meydanına toplandığı, kadınlı-erkekli halay çekip, HDP'li olmayanları rahatsız edecek nitelikte şarkılar ve zılgıtlar çekilmesi üzerine, içinde Mehmet Şerif Şimşek'in de bulunduğu bir grup köylünün meydandakilere, 'Yeter artık, gidin' şeklinde müdahalede bulundukları, HDP konvoyundaki bazı şahısların bu müdahaleye sert tepki gösterdikleri, tepkiler üzerine gerilimin arttığı tanıkların beyanından anlaşılmıştır."

- Vurulan kişilerin silahsız olduğu anlaşıldı

Vurulan kişilerin silahsız olduğu, olayda "Kaleşnikof" marka tek silahın kullanıldığı, köyde başka hiçbir silahın kullanılmadığının anlaşıldığı kaydedilen raporda, uzaklaşmaya başlayan konvoy nedeniyle aralarında Nezir T. ve Sedat T'nin bulunduğu HDP taraftarı köylülerin, diğerlerine "Nasıl partimize engel olursunuz?" diyerek tartışmayı alevlendirdiği vurgulandı.

Raporda, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Araya giren insanların olayı yatıştırmak için gayretleri sonucu birbirinden uzaklaşma olduğu esnada Nezir T, oğluna seslenerek 'Git, keleşi getir' demiştir. Oğul T, evden aldığı silahla, tarlada çalışmaktan gelen ve tartışmalarla ilgisi bulunmayan Abdulcelil Talayhan'ı göğsünden ve karnından iki atışla vurduğu görgü tanıkları tarafından ifade edilmiştir. Yaralıya yardım etmeye çalışan Mehmet Şerif Şimşek de açılan ateş sonucu yere düşmüştür.

Olayın görgü tanığı Mahmut Demir, köyden bir araçla her iki yaralıyı hastaneye götürmüştür."

Raporda ayrıca, HDP'li grubun partilerine muhalif köyde gerçekleştirdikleri etkinliğin normalden daha uzun sürdürülmesinin halkı tahrik ettiği kaydedildi.

29 Mayıs'ta, Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyüne gelen HDP'li grup, parti ve milletvekili adaylarının bayraklarını asmak istemiş, HÜDA PAR üyeleriyle tartışan gruptan silahla ateş açılmıştı. Ağır yaralanan HÜDA PAR üyesi Muhammed Şerif Şimşek (34) ve Abdulcelil Talayhan (38), Nusaybin Devlet Hastanesindeki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet

neden dogu türkistanın krtuluşu için farklı mücadele yolları aranmıyor çin zaten seni öldürüyor hiç olmazsa mücadele etmeyi ögrenin siz onların karşısına çıkınki allahCC onların kalbine korku salsın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş