DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Şırnak'ta 2 Hüda Par üyesinin silahla öldürülmesi

Şırnak'ta 2 Hüda Par üyesinin silahla öldürülmesi

29.05.2015 23:32:14
Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, Şırnak'ın İdil ilçesinde 2 partilinin HDP'lilerin silahlı saldırısı sonucu öldürülmesine ilişkin, "Bu saldırılar, bu zulüm, bu vahşet ne zamana kadar devam edecek bilemiyoruz. Karşı taraftan da bu saldırıları durduracak ciddi manada hiçbir girişim ve çaba yok" dedi.

Yılmaz, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, İdil'in Kozluca köyünde daha önce KCK'dan cezaevine giren ve serbest bırakılan bir şahsın köylüleri silahla taradığını, saldırı sonucu yaralanan 2 teşkilat üyesinin kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Bir daha gençlerin kanının dökülmemesi ve anaların ağlamaması için bu tip saldırıların son bulmasını isteyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Son olsun' demek zorundayız ama son olması için de saldırganların kendilerine çeki düzen vermesi lazım. Gençleri, toplumu ve kendi taraftarlarını kin ve nefretle doldurmasınlar. Kin ve nefretin bitirilmesi lazım. Muhaliflere kaşı kendi tabanlarını kışkırtmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Batı'da barış havarisi, doğuda ise bir elde molotofkokteyli, bir elde kaleşnikof. Toplumun vicdanını, iradesini, topyekun yaşamını rehin almaya çalışmak ne ahlakidir ne de insanidir."

Yılmaz, Güneydoğu Anadolu'da herkesin siyaset yapmaya ve yaşamını devam ettirmeye hakkı olduğunu vurgulayarak, hiç kimsenin Hür Dava gönüldaşlarını silah zoruyla kovmaya ve sürmeye gücünün yetmeyeceğini söyledi.

HDP'liler ile Hüda Par arasında çatışma bulunmadığına dikkati çeken Yılmaz, silahlı saldırıya karşılık verilmemesinin bunun kanıtı olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu saldırılar, bu zulüm, bu vahşet, ne zamana kadar devam edecek bilemiyoruz. Karşı taraftan da bu saldırıları durduracak ciddi manada hiçbir girişim ve çaba yok. Her katliamdan, saldırıdan sonra cılız şekilde işi provokatörlere, provokasyona havale edip, zeytinyağı gibi üste çıkma ve olayı sürüncemede bırakarak soğutma yoluna gidip, saldırıların kalıcı şekilde sonlandırılması için hiçbir çaba yok."

HDP'nin bölgeyi tek parti diktasıyla yönetmek istediğini savunan Yılmaz, ara buluculuk yapmaya gelen sivil toplum kuruluşlarının öncelikle katliamları kınamaları gerektiğini bildirdi.

- "Eğer barajı aşarlarsa her gün bu tip olaylar yaşanacak"

Yılmaz, HDP'nin barajı aşması halinde bu tip olayların tekrarlanacağını öne sürdü.

Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Halkın, yeni 7 Ekimlerin olmaması, Yasin Börülerin katledilmemesi, insanların kafalarının taşlarla ezilip araçlarla üzerlerinden geçilip yakılmaması için bu zihniyete desteklerini bir daha gözden geçirmeleri lazım. Eğer barajı aşarlarsa her gün bu tip olaylar yaşanacak, her gün bir yerlerde birilerinin anası ağlayacak. Anaları ağlatmaya, katliam işlemeye devam edecekler. Yüzde 50'nin altında oy aldıkları yerlerde olay yok, barış var, huzur var."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

zarif

ssk yi batırdın sıra T.C de mi?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş