DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ŞİÖ liderler zirvesi başladı

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderler zirvesi, Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da başladı.

10.07.2015 11:22:32

AA'nın haberine göre, Zirvenin başlangıcında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuk ülke liderleri, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmon ve Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'u karşıladı.

ŞİÖ liderleri, aile fotoğrafı çekiminin ardından sadece üye ülkelerin katıldığı "dar kapsamlı" toplantıya başladı.

Rusya'nın dönem başkanlığında düzenlenen ŞİÖ liderler zirvesinde, Pakistan ve Hindistan'ın tam üyeliği, İran'ın üyelik başvurusu durumu başta olmak üzere diğer gündem maddelerinin değerlendirilmesi bekleniyor.

Türkiye, Sri Lanka ve Belarus'un diyalog partneri olduğu ŞİÖ'ya Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan'ın gözlemci üye statüsüyle katılıyor.

Gözlemci üye ülke liderlerinin katılımıyla düzenlenecek toplantıyla devam edecek zirve, ortak deklarasyon imzalanması ve basın açıklamasıyla sona erecek.

ŞİÖ, 1996 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın katılımıyla "Şanghay beşlisi" olarak kuruldu. Örgüte 2001 yılında Özbekistan dahil oldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş