SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Sınavlar uzaktan mı yapılacak? EBA Uzaktan eğitim sonrası sınavlar nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okullarda tatilin 30 Nisan'a kadar uzatıldığını açıklamıştı. Tatilin daha da uzaması ihtimali göz ardı edilmediğinden milyonlarca öğrenci de sınavlar uzaktan mı yapılacak diye sormaya başladı. Peki EBA uzaktan eğitim sonrası sınavlar nasıl yapılacak? Sınavlar online mı yapılacak? Milyonlarca öğrenci bu soruların yanıtını arıyor. Sınavlarla ilgili henüz net bir açıklama bulunmuyor. Bakan Selçuk önceki açıklamalarında 'Tüm senaryolar üzerinde duruyoruz' demişti.

Sınavlar uzaktan mı yapılacak? EBA Uzaktan eğitim sonrası sınavlar nasıl yapılacak?
28.3.2020 18:20:12

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okullarda tatilin 30 Nisan'a kadar uzatıldığını açıklamıştı. Tatilin daha da uzaması ihtimali göz ardı edilmediğinden milyonlarca öğrenci de sınavlar uzaktan mı yapılacak diye sormaya başladı. Peki EBA uzaktan eğitim sonrası sınavlar nasıl yapılacak? Sınavlar online mı yapılacak? Milyonlarca öğrenci bu soruların yanıtını arıyor. Sınavlarla ilgili henüz net bir açıklama bulunmuyor. Bakan Selçuk önceki açıklamalarında "Tüm senaryolar üzerinde duruyoruz" demişti.

Sınavlar uzaktan mı yapılacak? 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınavlarla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Sınav sistemiyle ilgili açıklama yapan Selçuk, sınavlar nasıl olacak? sorusuna şu yanıtı verdi;

Burada da ihtimaller var. Hemen, orta vadede uzun vadede açılacağı durumlar olabilir. Öğrencilerimizi mağdur etmeden, bu küresel bir sorun. Biz çözüm makamıyız. Ne tür tedbirler almamız lazım? Modellemeler yapmak lazım.

Sınavların ertelenmesi söz konusu mu?

Elbette bir sınav yapacağız. Sınıf geçme ile ilgili hukukçular çalışıyor. İkinci dönem ile ilgili duruma bakacağız. Birden bire bütün senaryoları açıklamak karmaşa yaratır.

Liseye geçiş sınavı MEB'e, YKS ÖSYM ile ilgili. LGS ile ilgili baktığımızda öğrencilerimizin bu sınav çerçevesinde neye ihtiyaçları olduğuna bakıyoruz. Yüzyüze işlenen konular neyse onlardan soru soracağımızı söyleyerek. Sınav tarihini ertelemek gibi niyetimiz yok ama koşullar başka şeyi getirirse ona göre tedbirimizi alırız. Sınav senesinde olmayan öğrenciler MEB'in yıllık programında olan konuları izliyorlar. EBA'yı takip etmeyi ihmal etmesinler.

"Elbette bir sınav yapacağız"

Bakan Selçuk, Selçuk, sınavlar nasıl olacak? sorusuna şu şekilde cevap verdi; Burada da ihtimaller var. Hemen, orta vadede uzun vadede açılacağı durumlar olabilir. Öğrencilerimizi mağdur etmeden, bu küresel bir sorun. Biz çözüm makamıyız. Ne tür tedbirler almamız lazım? Modellemeler yapmak lazım. Elbette bir sınav yapacağız. Sınıf geçme ile ilgili hukukçular çalışıyor. İkinci dönem ile ilgili duruma bakacağız. Birden bire bütün senaryoları açıklamak karmaşa yaratır.

EBA konuları sınavlara dahil mi?

Bakan Selçuk açıklamasına şöyle devam etti: Bilim Kurulu tatili uzatırsa ve bu, eğitim döneminin kapanması şeklinde olursa vatandaşlarımız şundan emin olsun, biz öğrencilerimizin hukukunu koruruz. Önemli olan onları dezavantajlı bir duruma sokmamak. Uzaktan eğitimin elbette yürütülmesi söz konusu ama sınavı, yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız. Ayrıca televizyon kanalıyla, EBA'yla, Youtube'la destek oluyoruz.

3 sınav paketi

Elimizde 3 sınav paketi var. Ben desem ‘Bu paketi 5 dakika sonra hayata geçirelim', geçirebiliriz. Paketlerden biri “Yüz yüze eğitim”le işlenen konuları içeriyor. Diyelim okullar açıldı; karşımıza farklı bir senaryo çıkıyor. Bununla ilgili de paketimiz var. Şu anda sadece senaryo olarak ertelemeden söz ediyoruz. LGS ve YKS, eğer sağlık koşulları bunu gerektirirse ertelenebilir. Tercihim, zamanında yapmak sınavı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR