Sina Akşin

Sina Akşin

Türk tarihçi akademisyen Sina Akşin. Sina Akşin kimdir? İşte Sina Akşin 'in biyografisi...

2017-12-30 12:14:12

Sina Akşin 1937 yılında doğdu. 

1955'te Robert Kolej'den mezun olan Akşin 1959'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Fulbright Bursu ile ABD'ye gitti. Boston'daki Fletcher School of Law and Diplomacy'den Uluslararası İlişkiler alanında iki farklı yüksek lisans diploması aldı. 1961-1967 arasında Robert Kolej Yüksek Okulu'nda Uygarlık Tarihi öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1968 yılında askerlik görevini yaparken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden Son Çağ Tarihi alanında doktor unvanını aldı.

Doktora tezi olan 31 Mart Olayı ilk kez bu dönemde yayımlandı. 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Türk Siyasal Hayatı kürsüsüne asistan oldu. 1971-1972'de bir yıl süreyle ve bir Birleşmiş Milletler bursuyla İngiliz Devlet Arşivleri'nde çalışmalar yaptı. 1975'te doçent oldu. Doçentlik tezini "İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele" adıyla yayımlandı  1978-1979'da bir yıl süreyle ve Fransız Hükümeti'nin b'r bursuyla Fransız Dışişleri Bakanlığı arşivinde çalıştı. 1980'de Türk Siyasal Hayatı kürsüsü başkanlığına seçildi. O yıl "Jön Türkler İttihat ve Terakki" kitabının ilk basımı yapıldı. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi, Toplum ve Bilim gibi dergilerde ve gazetelerde birçok yazı ve denemeleri çıktı. 1989'da profesör oldu. 2004 yılında aynı fakülteden emekli oldu.

Tarih ve siyasal bilimler alanlarındaki çalışmalarının yanı sıra, bir dönem Bağımsız Cumhuriyet Partisi'nin genel başkan yardımcılığını da yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesi ve ADD'nin GYK üyesi olan Sina Akşin. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

Sina Akşin ayrıca Şeriatçı Bir Ayaklanma: 31 Mart Olayı, İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele, 2 cilt, Ana Çizgileriyle Türkiye'nin Yakın Tarihi, Türkiye'nin Önünde Üç Model, Türkiye tarihi - 5 cilt,  Turkey: From Empire to Revolutionary Republic kitaplarını yazdı.