DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Şimşek: Bakanlık sayısı azalabilir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı bakanlıkların birleştirilebileceğini ve mevcut bakanlık sayısının azaltılabileceğini söyledi.

7 Yıl Önce
2015-06-01 13:33:20

Seçim sonrasında bazı bakanlıkların birleştirilebileceği yönündeki iddialara ilişkin de Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sayın Başbakanımız, hükümetimiz böyle bir adım atarsa hakikaten çok doğru olur, benim fikrimi soruyorsanız. Hakikaten 5-6 bakanlık çok daha az, 2-3 bakanlığa inebilir ama bunun nasıl yapılacağı... Sayın Başbakanın takdirinde olan bir konu. İkincisi bunun yasal mevzuatı gerekiyor. Şu anda bir yetki kanunu yok, onun yapılması lazım ama gerçekten azaltılabilir, doğru olur. Ben bu görüşümü Sayın Başbakanımıza, Maliye Bakanlığına gelip, brifing aldığı zaman söylemiştim. Nispeten bu dağınık yapının, daha bir bütüncül çerçevede değerlendirilmesi ve bakanlık sayısının azaltılması önerisini ben yapmıştım. İyi olur, doğru da olur. Amerika büyük ülke. Gerçi orada federal hükümet var ama bakanlık sayısı bizimkinden yaklaşık 10 daha azdır. Mesela İsviçre örneği, çok çok az. Şunu da söyleyeyim, AK Parti hükümetlerinden önce 38 bakanlık vardı."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Hazine ile Maliye birleşebilir mi?" sorusunu da "Dünyada Hazine ile Maliye'nin ayrı olduğu herhalde bir veya iki ülkeden biriyiz ama bu konuda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Çünkü bu hükümetin vereceği bir karardır. Ben bugün sadece fikrimi sorduğunuz için söyledim" şeklinde yanıtladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

erkam

gül yüzlü nur yüzlü yasinim sana ve arkadaşlarına nasıl kıydılar sen daha 16 sında genç kardeşim Allah şahittir ki sen ve arkadaşların kazandınız.şüphe yok ki Allah rızası için fakirlerin yüzünü güldürmek için çıkmıştıniz ama komünist çin ile kan bağı olan yerli komünistler binbir cefa ile sizleri şehit ettiler şehadetiniz binler defa mübarek olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş