Silinen dosyalar nasıl geri getirilir?

Hangi bilgisayar kullanıcısına sorarsanız sorun, başına gelmesini istemediği en büyük sıkıntı olarak “hard disk çökmesi”ni gösterecektir. Haksız da sayılmazlar, çünkü hard disklerin bozulması ve önemli verilerin silinmesi telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabiliyor.

25.11.2020 17:32:12

Verileri bulut sunucularda saklamak mantıklı bir çözüm. Ancak ortada 1 TB gibi yüksek boyutlar söz konusu ise çoğu kişi her ay bulut depolama sistemlerine abonelik ücreti ödemek istemediği için hard disk satın alma yoluna gidiyor. Hard disklerin çökmesi ve dosyaların silinmesi ise insanın düşmanının dahi başına gelmesini istemeyeceği bir durum doğrusu.

EaseUS Data Recovery Wizard ile zamanı geri alın!

Ancak neyse ki artık silinen dosyaları kurtarmak teknik olarak mümkün! “Nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz. Tabii ki EaseUS isimli şirket tarafından geliştirilen ücretsiz “EaseUS Data Recovery Wizard” isimli veri kurtarma programı sayesinde.

cats_7

Sahip olduğu gelişmiş algoritma sayesinde birçok farklı senaryoda gayet iyi iş çıkarabilen bu yazılımı ücretsiz olarak test edebiliyorsunuz. Windows ve Mac işletim sisteminin yanı sıra Android'de de çalışabilen program dahili ve harici tüm depolama birimleri üzerinden silinen verileri geri getirebiliyor.

Yanlışlıkla bir dosyayı veya klasörü “Shift+DEL” kombinasyonu ile kalıcı olarak sildiyseniz ve bu işlemi geri almak istiyorsanız, çözüm EaseUS Data RecoveryWizard'da olabilir. En azından denemek için programı kurup kapsamlı bir disk taraması yapmanızda kesinlikle fayda var. Dakikalar içerisinde sonuçlanan bu işlemin ardından dosyaların kurtarılıp kurtarılamayacağını hemen öğrenebilmeniz mümkün.

Hemen her depolama birimiyle uyumlu çalışır

Silinen dosyaları kurtarmak için sistem taraması başlattıktan sonra EaseUS Data Recovery Wizard programı size kurtarabileceği dosyaların kapsamlı bir listesini sunacaktır. Bu listede fotoğraf ve videoların yanı sıra MP3 dosyaları, programlar ve aklınıza gelebilecek her türden belge önizlemeleriyle birlikte yer alır.

Tek tek veya tümünü seçip işaretleyerek istediğiniz dosyaları hızlıca geri aktarma işlemini başlatabilirsiniz.

EaseUS Data Recovery Wizard programını tercih sebebi kılan ve alternatiflerinden ayıran en önemli özelliği, neredeyse tüm depolama birimleriyle uyumlu çalışıyor olması. Harici veya dahili hard diskler, ki buna yeni nesil NVME SSD'ler de dahil, programın veri kurtarabileceği depolama çözümleri arasında yer alıyor. SD kartlar, fotoğraf makinelerinde kullanılan hafıza kartları ise cabası.

cats_8

Kurtarabileceği dosya uzantıları ise “sınırsız” olarak tanımlanabilir. Word ve Excel'den tutun JPG ve PNG uzantılı fotoğraflara, MP4 ve AVI uzantılı videolara kadar hayal edebileceğiniz her türden silinen verileri geri getirmek pekala mümkün. Eğer merak ediyorsanız geliştirici firmanın kendi sitesinde yer alan formatlanan videoları geri getirme rehberine bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

Taşınabilir veya dahili HDD'nizde silinen verileri kurtarmak için bu işi profesyonel olarak yapan firmalardan hizmet alabilirsiniz. Ancak bu işlem çok pahalıya mal olduğu için ilk başta EaseUS Data RecoveryWizard'a bir şans vermenizde fayda var. Ne de olsa 2 GB'a kadar silinen verileri geri kurtarma işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)