Şilili yazar Isabel Allende, Trump'ı 'pislik' olarak nitelendirdi!

1973'teki askeri darbenin ardından Şili'deki evinden ayrılarak ABD'ye taşınan ve 40 dilde 70 milyondan fazla kitabı satılan Şili'li yazar Isabel Allende, Trump'ı 'pislik' olarak nitelendirdi.

05.11.2019 11:33:13

buyuk_173

1973'teki askeri darbenin ardından Şili'deki evinden ayrılarak ABD'ye taşınan ve 40 dilde 70 milyondan fazla kitabı satılan Şili'li yazar Isabel Allende, Trump'ı "pislik" olarak nitelendirdi.

İklim değişikliğini reddettiği için Trump'ı eleştiren ve ‘dengesizlikle' suçlayan Isabel Allende; İsveçli genç aktivist Greta Thunberg'in, Polonya'nın Katowice kentinde Dünya Bankası'nın ev sahipliğinde gerçekleşen bir panelde, BM Genel Sekreteri'ne ve dünya liderlerine hitaben yaptığı İklim değişikliği ile ilgili coşkulu konuşmasını hatırlatarak, “Dünyayı yöneten vicdan sahibi yaşlı adamlar, Greta Thunberg gibi bir kızın konuşmasından utanmalı” dedi.

Trump'ın iklim değişikliğini inkar edebileceğini anlam veremediğini belirten Şilili yazar Allende, “Bugün dünyanın birçok yerinde kitlesel hareketler ve rahatsızlık var. Genç kuşaklar, çok önemli, büyük değişiklikler üretecekler” dedi.

“Dünyayı değiştirecek olan genç kuşaktır” diyen Allende, “Bu genç kuşak çok olumlu değişiklikler üretecek, değişim zamanına gireceğiz. Değişiklikleri görmek için hayatta olmayı umuyorum. Hızlı bir şekilde vitamin almaya başlayacağız "dedi.

Barselona'daki Barcino Tarihi Roman Uluslararası Ödülünü alan Isabel Allende, düzenlediği basın toplantısında, dünyanın ve ülkesinin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek; insanların eşitsizlik, yoksulluk içinde yaşadıklarını, artık eskisi gibi kendilerine biçilen gömleği giymek istemediklerini söyledi.

Latin Amerika ve ülkesi Şili'deki gelir dağılımı eşitsizliğine tepki gösteren yazar Allende, nüfusun yüzde 1'inin, ülke servetin yüzde 25'ine sahip olduğunu hatırlatarak, özelleştirmelere karşı çıktı. Allende, Şili'de uygulanan politikanın, Pinochet diktatörlüğünün uyguladığı neoliberal bir sistem olduğunu dikkat çekti.

kupur_2

ISABEL ALLENDE KİMDİR

Isabel Allende Llona, Şili büyükelςisi Tomás Allende'nin kızı olaɾak 1942 yılında Peru'nun başkenti Lima'da doğdu. Şili'nin 1970'le 1973 yıllaɾı aɾasında cumhuɾbaşkanı olmuş Salvadoɾ Allende'nin de yeğenidiɾ. 1945'te annesiyle babası ayɾıldı ve annesi Şili'ye üç çocuğuyla yeniden yeɾleşti. 1953'e kadaɾ oɾada yaşadıktan sonɾa oɾtaokul eğitimini tamamlamak iςin tekɾaɾ 1958'de Şili'ye döndüleɾ.

Şili'de ilk eşi Miguel Frías'la 1962 yılında evlendi. sozkimin.com 11 Eylül 1973'te amcası Şili'nin ilk sosyalist Başkanı Salvador Allende, general Augusto Pinochet önderliğindeki ordu tarafından devrilince ve ölünce/öldürülünce, Allende ailesiyle birlikte önce Кarakas Venezuela'ya daha sonra San Francisco ABD'ye sürgüne gitti.

Allende'nin, İspanyolca dilinde yazan yazarlar arasında en çok okunanı olduğu belirtiliyor. 40 dilde 70 milyondan fazla kitabı satıldı.

2014 yılında kendisine dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası takdim edildi.

Aynı zamanda Augusto Pinochet'yi iktidara taşıyan askeri darbenin ardından, ülkeden ayrıldıktan neredeyse 40 yıl sonra Şili'nin Ulusal Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Geçen yıl, Allende'ye Amerikan Ulusal Kitap Ödülleri'nde yaşam boyu başarı ödülü verildi. Ödülü kabul konuşmasında, "Karanlık zamanlardan geçiyoruz dostlarım" dedi.
Ödülünü, "kendi gibi yeni bir hayat arayışı için bu ülkeye gelen milyonlara" adadı.

Eserleri

Ruhlar Evi (La casa de los espíritus, 1982)
La gorda de porcelana (1984)
Aşktan ve Gölgeden (De amor y de sombra, 1984)
Eva Luna (1987)
Eva Luna Anlatıyor (Cuentos de Eva Luna, 1989)
Sonsuz Düzen (El plan infinito, 1991)
Paula (1995)
Afrodit (Afrodita, 1998)
Кaderin Kızı (Hija de la fortuna, 1999)
Sararmış Bir Fotoğraf (Retrato en sepia, 2000)
Canavarlar Kenti (La ciudad de las bestias, 2002)
Yüreğimdeki Ülkem (Mi país inventado, 2003)
Altın Ejder Krallığı (El Reino del Dragón de Oro, 2003)
Pigmenler Ormanı (El bosque de los pigmeos, 2004)
Zorro: Efsanenin Başlangıcı (El Zorro: Comienza la Leyenda, 2005)
Inés del alma mía (2006)
La Suma de los Días (2007)
Una Tribu de Novela (2007)
Tributo al Libertador Pinochet (2007)

 

YORUMLAR (0)