Sık sık idrara çıkma nedeni nedir? İdrar yaptıktan sonra tekrar idrar yapma hissi neden olur?

Sık sık idrara çıkma nedenleri, başlı başına bir hastalığın habercisi olabilir. 'Çok sık tuvalete gidiyorum ve işiyorum.' diyen bir hasta ile 'Sürekli çişim varmış gibi hissediyorum nasıl geçer?' diyen hasta arasında büyük farklılıklar vardır. İdrarla ilgili herhangi bir sorun yaşayan kişi, en kısa süre içerisinde bir uzmana başvurmalıdır. Aksi halde başka hastalıkları tetikleyerek vücuda zarar verebilir. Peki ama sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? İdrar yaptıktan sonra idrar yapma isteği doğması neyin habercisidir? İşte merak edilen detaylar...

25.01.2021 08:43:05

İdrar yapma, vücudun atık sıvılardan kurtulma yoludur. İdrarda su, ürik asit, üre ve toksinler bulunur ve bunlar vücuttan süzülerek dışarı atılırlar. Böbrekler bu süreçte çok büyük önemli bir rol oynar.

İdrar, bir dolgunluk noktasına ve idrar yapma dürtüsüne ulaşana kadar mesanede kalır. Doluluk oranına vardıktan sonraki noktada idrar vücuttan atılır.

İdrar sıklığı, mesane üzerinde çok az kontrole sahip olmak anlamına gelen "idrar kaçırma" ile aynı değildir. İdrar sıklığı sadece daha sık idrara çıkmak için tuvalete gitme ihtiyacı anlamına gelir. İdrar kaçırma ile birlikte ortaya çıkabilir, ancak aynı değildir.

Sık sık idrara çıkma nedenleri nedir? 

Çoğu insanda tipik olarak günde dört ila sekiz kez tuvalete gitmek için uygun oranda idrarı depolayabilir. Sekizden fazla olan ve gece sık sık uyandıran tuvalete gitme ihtiyacı için bir uzmana başvurmak gerekir.

- İlerleyen yaş

- Bazı kanser teedavileri

- Gebelik

- Obezite

- Genetik

- Üretral darlık

- Kabızlık

- İdrar torbası sarkması

- Sistit

- Vajina enfeksiyonu

- Böbrek taşı

- İdrar yolu enfeksiyonu

- Zor doğum

- Şeker hastalığı

- Menepoz

- Prostat

- Tansiyon, şeker, sakinleştirici, idrar sökücü ilaçlar

- Demans

- Sinir sistemi sorunları

- Mesane ve vajina arasında fistül

İdrar yaptıktan sonra tekrar idrar yapma hissi neden olur?

İdrar yaptıktan sonra tuvalletten çıkamayan ve "sürekli çişim varmış gibi hissediyorum" diyen kişilerin kısa süre içerisinde bir uzmana başvurması gerekir. Bu durum, idrar yollarındaki iltihaplanmadan kaynaklanan bir durum olabilir. 

Bol sıvı ve maydanoz tüketimi rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)