SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Sigara içene zekat verilir mi? Zekat kimlere verilir?

İslam'ın beş şartından biri olan zekat kimlere verilir? Kelime anlamı olarak zekat şeriatta 'asli ihtiyaçlar' dışında nisab miktarı mala sahip olan ve bu sebeple zengin sayılan Müslüman'ın, bu zenginliği üzerinden 1 tam yıl geçtiğinde dini yükümlülük gereği zekat olarak vermesi gereken miktarın adıdır. Peki zekat kimlere verilir? Sigara içene zekat verilir mi? İçki içene zekat verilir mi? Kur’an kursuna, hava kurumuna zekat verilir mi? İşte zekatla ilgili akıllardaki soruların yanıtları.

Sigara içene zekat verilir mi? Zekat kimlere verilir?
31.3.2020 13:35:24

İslam'ın beş şartından biri olan zekat kimlere verilir? Kelime anlamı olarak zekat şeriatta "asli ihtiyaçlar" dışında nisab miktarı mala sahip olan ve bu sebeple zengin sayılan Müslüman'ın, bu zenginliği üzerinden 1 tam yıl geçtiğinde dini yükümlülük gereği zekat olarak vermesi gereken miktarın adıdır. Peki zekat kimlere verilir? Sigara içene zekat verilir mi? İçki içene zekat verilir mi? Kur'an kursuna, hava kurumuna zekat verilir mi? İşte zekatla ilgili akıllardaki soruların yanıtları.

Zekat maddi durumu yerinde olan milyonlarca Müslüman için farz. Bazı insanların kafasına zekatla ilgili soru işaretleri var. Bunların başında "Zekat kimlere verilir?" gibi sorular geliyor. Peki sigara içene zekat verilr mi?

ZEKAT NEDİR?

Zekât, dinen zenginlik ölçüsü kabul edilen miktarda (nisap) mala sahip olan kimselerin Allah rızası için muayyen kişilere vermesi gereken belli miktarı ifade eder. Zekâtın farz olması için şartlar; malların nisaba ulaşması yanında nâmî (üreyici/ artıcı) olması, sahip olunduğu andan itibaren üzerinden bir yıl geçmesi, bir yıllık borcundan ve aslî ihtiyaçlardan fazla olmasıdır. Nisap, zekâtla yükümlü olmak için esas alınan zenginlik ölçüsüdür. Bu ölçü, altında 20 miskal (80.18 gr), devede 5, sığırda 30, koyun ve keçide 40 adettir.

ZEKAT KİMLERE VERİLİR?

Zekâtın kimlere verileceği Kur'an-ı Kerim'de ayrıntılı şekilde açıklanmış (Tevbe, 9/60), nisabı da hadislerde belirtilmiştir (Buhârî, Zekât, 32, 36, 38, 43). Buna göre temel ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişi diğer şartlar da yerine gelmişse bu mallarının zekâtını vermesi gerekir.

SİGARA İÇENE ZEKAT VERİLİR Mİ?

Zekat yerini bulmazsa zekat olmaz. Zekat, gayri müslime, varlıklı olana, devamlı dilenene, içki içen, kumar oynayan, sigara içene verilmez. Zekat, insanın bakmak zorunda olduğu kimselere, Kur'an kursuna, hava kurumu gibi kurum ve kuruluşlara verilmez. Zekat bizzat ihtiyaç sahibi kimsenin hakkıdır.

Zekât ibadeti ile ilgili şartlar, zekâtın bir kimseye farz olmasının ve verilen zekâtın geçerli olmasının şartları şeklinde iki ayrı başlık altında ele
alınır.

ZEKAT KİMLERE FARZDIR?

Bir kimseye zekâtın farz olması için o kimsenin müslüman, akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına gelmiş ve hür olması bir yıllık borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla hakikaten ya da hükmen artıcı, yani kazanç sağlayıcı nitelikte “nisap miktarı” mala sahip olması gerekir. Artıcı olmaktan kastedilen, malın sahibine gelir, kâr, fayda temin etmesi yahut kendiliğinden çoğalma ve artma özelliğine sahip bulunmasıdır.

Zekâtın farz olması için ayrıca nisap miktarı mal ya da servete sahip olduktan sonra üzerinden bir kameri yılın geçmesi ve yılsonunda da nisap miktarını koruması gerekir. Yıl içerisindeki artış ve düşüşlere itibar edilmez. Zekât bu süre dolmadan önce de verilebilir.

Zekâtın geçerli olmasının şartlarına gelince, öncelikle “niyet” şarttır. Zekât bir ibadet olduğu için niyetsiz yerine getirilemez. Ayrıca fakire verilmesi ve teslimi demek olan “temlik” de şarttır. Yemek hazırlayıp yedirmek gibi ibâha denilen yollarla fakire zekât verilmiş olmaz.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR