DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Shell Eco-marathon'dan AE2 Project takımına 'Emniyet Ödülü'

Shell Eco-marathon'dan AE2 Project takımına 'Emniyet Ödülü'

04.06.2015 13:04:03
Shell Eco-marathon'da Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımına "Emniyet Ödülü" verildi.

Shell Eco-marathon'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa'da ilk kez 1985 yılında Fransa'da düzenlenen ve katılan öğrencileri enerji tasarrufu sağlayan araçlar tasarlamaya, üretmeye, test etmeye teşvik eden Shell Eco-marathon yarışması, bu yıl Hollanda'nın Rotterdam kentinde 30. kez gerçekleştirildi. Bu yıl 50 binden fazla kişinin izlediği Shell Eco-marathon'da, Avrupalı gençler 1 litre yakıt veya 1 kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele etti.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 26 Avrupa ülkesinden 197 takımın katıldığı yarışmada öğrenciler, "Prototype" (Prototip) ve "UrbanConcept" (Şehir Konsepti) olmak üzere iki farklı otomobil tasarımı kategorisinde ve yedi farklı enerji tipinde yarıştı. Yeni rekorlara imza atılan Shell Eco-marathon'da, Türkiye'yi toplamda 18 lise ve üniversite takımı temsil etti.

UrbanConcept Hydrogen kategorisinde yarışan İstanbul Üniversitesi'nden Hidroist takımı, 163km/m3 sonuç ile 5. oldu. Prototype Hydrogen kategorisinde ise Anadolu Üniversitesi'nden Hidroana 298km/m3 ile 7., UrbanConcept Baterry-electric kategorisinde, Yeditepe Üniversitesi'nden YUEMT 58km/kWh ile 9. oldu. Prototype Baterry-electric kategorisinde ise Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı 217km/kWh ile 25., Erciyes Üniversitesi'nden TYEKK 170km/kWh ile 30. ve Prototype Gasoline kategorisinde İTÜ'den Facilis 171km/lt ile 32. oldu.

Yarışmada ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı 5 kategoride verilen Off-Track Awards'da "Emniyet Ödülü"nü almaya hak kazandı.

-"İlerlemenin ve yeniliklerin destekçisi olmaya devam edeceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, 10 yıldır Türkiye'nin farklı illerinden 100'ün üzerinde takım ve binden fazla gencin Shell Eco-marathon'a katıldığını belirterek, bunun hel kendisine hem de tüm Shell Türkiye ailesine ayrı bir heyecan ve gurur verdiğini kaydetti.

Erdem, şöyle devam etti:

"Shell Eco-marathon gençlerimizin yetişmesine birçok açıdan önemli katkılarda bulunuyor. Aracın tasarımındaki ve imalatındaki teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerileri ve ekip çalışmasından proje yönetimine ve yol emniyeti disiplinine kadar birçok alanda çok önemli bir tecrübeler edindiriyor. Bunların ötesinde gençlerimize, yurt dışında onlarca farklı ülkeden gelen gençlerle yarışma imkanı sunuyor.

Bu yıl 18 takımımızla Shell Eco-marathon'a en fazla takımla katılan ülkelerden biriydik. Büyük bir azim ve mücadele örneği gösteren takımlarımız, ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. Bu yıl ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi takımı AE2, Emniyet Ödülü alarak çok önem verdiğimiz bir alanda büyük bir başarıya imza attı ve bizi çok gururlandırdı. Shell Türkiye olarak, Türkiye'de yetişen geleceğin mühendislerinin enerji, otomotiv teknolojileri ve enerji tasarrufu alanında elde ettikleri ve edecekleri ilerlemenin, keşfedecekleri yeniliklerin destekçisi olmaya devam edeceğiz."

-"Emniyet, en önemli önceliklerimizden biriydi"

YTÜ takımı AE2 Project adına konuşan ekip üyesi Fatih Açıl da takım olarak elektrikle çalışan Prototip kategorisinde yarıştıklarını belirtti. Toplamda 27 kilogram olan aracın, hafifliğini ve dayanıklılığını üretimde kullanılan karbon fiber kalıp gövdenin sağladığına dikkati çeken Açıl, şunları kaydetti:

"Emniyet, aracımızı tasarlarken ve üretirken en önemli önceliklerimizden biriydi. Shell'in emniyete verdiği önem, bizim de bu alanda gelişmemizi sağladı. Avrupa'nın 26 farklı ülkesinden katılan 197 takımın içinden sıyrılarak Avrupa'nın en emniyetli aracını üretme başarısını gösterdik. Önümüzdeki yıl yeni başarılara imza atmayı hedefliyoruz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Al kaida

Cezayir ve oteki mahluklar yok olacak

Görüş Bildir Bizimle Paylaş