Şeyh Tamim

Şeyh Tamim

Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani. Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani kimdir? İşte Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani'nin biyografisi...

2017-12-17 12:25:19

Temim bin Hamad es-Sani 3 Haziran 1980 tarihinde Doha'da dünyaya geldi. 

Harrow'da ve Sherborne Okulu'nda eğitim gördü. Daha sonra, 1998 yılında Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi'nden  mezun olduktan sonra Middlesex Harrow School'a gitti. 1998 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri'ninde Teğmen olarak görevlendirildi.

Ağabeyi Şeyh Casim, Şeyh Temim'in lehine haklarından feragat ettikten sonra, 5 Ağustos 2003 tarihinde Katar veliahdı oldu. Babasının bir televizyon konuşmasında iktidarı teslim etmesinden sonra 25 Haziran 2013 tarihinde Katar Emiri olarak . Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il'den sonra dünyanın da en genç liderleri oldu.

Bu görev değişiminden hemen sonra, 2013'ün ikinci yarısında yapılması planlanan Şura Meclisi seçimi belirsiz bir tarihe ertelendi ve parlamentonun görev süresi sınırsız uzatıldı. 

Babası Şeyh Hamad döneminde hem bölgede hem de dünyada etkin bir oyuncu haline gelen Katar'da Şeyh Tamim'in tahta çıkmasıyla, Al Tani ailesinin hanedanını pekişmiş oldu.