Şeyh Saad

Şeyh Saad

15. Kuveyt Emiri Saad el-Abdullah el-Salim el-Sabah. Saad el-Abdullah el-Salim el-Sabah kimdir? İşte Saad el-Abdullah el-Salim el-Sabah'ın biyografisi...

2017-12-27 12:04:40

Saad el-Abdullah el-Salim el-Sabah 1930 yılında doğdu.

1961 ve 1962 arası Polis ve Kamu Hizmetleri Başkanı olan Saad 1962 – 1978 yılları arası İçişleri Bakanlığı görevinde bulundu. 1964 – 1978 yılları arasında Saad, İçişleri Bakanlığı görevine ek olarak Savunma Bakanlığı da yaptı. 31 Ocak 1978 tarihinde Şeyh Saad Şeyh Cabir tarafından Veliaht Prensi ilan edildi ve Şubat 1978 – Temmuz 2003 yılları arası Kuveyt'in Başbakanlığını yaptı. 2003'ün Temmuz ayında Başbakanlık görevi şu anda Kuveyt'in Emiri olan Şeyh Sabah'a verildi.

Kuveyt'in Irak tarafından işgali sırası, Kuveyt'i kurtarma amacıyla Şeyh Saad önemli bir rol aldı. Saddam Hüseyin'in vekilleri ve Filistin Kurtuluş Örgütü başkanı olan Yaser Arafat'tan taviz almayı reddeden Saad, Kuveyt'in özgürlüğü kavuşmasından başka hiçbir şey tartışmayacağını belirtti.

Savaş esnasında Şeyh Cabir'i kurtarma amacıyla Suudi Arabistan'a kaçırmayı başaran Saad, birde meşhur genel konuşma yapmıış, konuşma sırasında vatan haini Ala Hüseyin Ali'ye yanlışlıkla "Alaatdin" olarak hitap etmesi büyük bir alay konusuna dönüştü.

Kalın bağırsak problemleri yaşayan ve kanserle mücadele vere Şeyh Saad'in sağlık sorunlarından dolayı Emir olmayı kabul etmeyeceği tahmin ediliyordu. Kasım 2005 tarihinde yapılan bir açıklama bunun aksini gösterdi ve Şeyh Cabir'in öldüğü gün Saad Emir oldu. Ama Saad, Cabir'in cenaze törenine tekerlekli sandalyeyle katılınca, devam eden sağlık problemleri insanlar arasında tedirginlik yaratmıştı. Kuveyt Parlamentosunun bazı üyeleri bu tedirginliklerini dile getirerek Saad'in 24 Ocak 2006 tarihinde iki satırdan oluşan yemini söyleyemeyeceğine inanmıştı.

23 Ocak 2006 günü, aile içinde yapılan tartışmalar sonrası, Saad Emir olmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Saad'in Emirliği sadece on gün sürmüştü ve yeni bir Emir adayı açıklanmadığı halde Saad'in ikinci kuzeni ve ölen Emir Cabir'in üvey kardeşi olan Şeyh Sabah'ın olacağı belliydi.

24 Ocak 2006 tarihinde Kuveyt Meclisi Saad'in Emir olamayacağını karar vermişti. Bu karar Şeyh Saad'in çekilme dilekçesini almadan önce verilmişti. Aynı zamanda Kuveyt Kabinesi Başbakan olan Şeyh Sabah'ı Emir adayı olarak göstermişti

Şeyha Latife Fahad Al-Sabah'la evlenen Saad'in altı çocuğu var Saad kızları Meryem ve Şeyha'yı kaybetti. Meryem Bayan Sarayında olan bir kaza sırasında hayatını kayıp etti ve Şeyha ise senelerdir tedavi gördüğü kansere yenik düştü