Şeyh Raid Salah

Şeyh Raid Salah

Filistinli İslami hareket lideri,aktivist Şeyh Raid Salah... Şeyh Raid Salah Kimdir? İşte Raid Salah'ın biyografisi...

2017-11-09 22:59:20

Şeyh Raid Salah 1958 yılında Ummul Fahm'da doğdu.Ummul Fahm Lisesi'ni bitirdikten sonra El-Halil Üniversitesi'nde İslam hukuku alanında eğitim aldı.

Salah, 1948 yılında Siyonist İsrail rejimi tarafından gaspedilen Filistin topraklarının müdafasında en önemli liderlerden biri olarak öne çıktı.

1993 ve 1998 yılındaki Ummul Fahm belediye seçimlerini kazanan Salah özellikle 2003 yılından sonra aktif olarak İslami hareketin önemli liderlerinden biri oldu. 2001'de  belediye başkanlığı görevinden istifa etme kararı alan Salah, İsrail toprakları içinde yaşayan Filistinlilerin kurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi'nin başkanlığını yapmaya başladı.

2003 yılında yapılan seçimlerde Hamas adına yaptığı çalışmalardan sonra Siyonist rejim istihbaratı tarafından yakın takibe alınan Salah tutuklanarak 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Asılsız suçlamalarla iki yıl hapiste tutulduktan sonra şartlı olarak serbest bırakılan Salah'ın İsrail dışına çıkmasına izin verilmedi.

Ayrıca Mayıs 2010'da İsrail ordusunun saldırısına uğrayan Gazze filosundaki aktivistlerden biriydi.

Son yıllarda ise özellikle Siyonist Yahudilerin Mescid-i Aksa ve Kudüs'e karşı komplolarını kamuoyuna açıklayan Salah, Siyonist işgale karşı her koşulda en ön safta mücadelesini sürdürüyor.

"Kudüs Muhafızı" ve  "Mescid-i Aksa Fedaisi"  olarak adlandırılan Salah, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik girişimleri ve Filistinlilerin, "Yahudileştirme" olarak nitelendirdiği, Kudüs'te yeni yerleşim yerleri kurulmasına en çok karşı çıkan Filistinli liderlerden biri olarak tanınıyor.