Şeyh Cabir

Şeyh Cabir

14. Kuveyt Emiri Cabir el-Ahmed el-Sabah. Cabir el-Ahmed el-Sabah kimdir? İşte Cabir el-Ahmed el-Sabah'ın biyografisi...

2017-12-27 13:56:41

Cabir el-Ahmed el-Sabah  29 Haziran 1926 tarihinde Kuveyt'in başkenti Kuveyt City'de doğdu

Şeyh Cabir eğitimini El-Mübarekiyye, El-Ahmediyye ve El-Şarkiyye okullarında tamamladı ve sonradan Din, İngilizce, Arapça ve fen üzerine özel eğitim aldı. 1949 senesinde Kuveyt'in güneyinde yer alan El Ahmedi bölgesinde kamu hizmetleri direktörlüğü yapan Cabir, 1962 yılında Kuveyt'in ilk Finans ve Ekonomi Bakanı oldu. Cabir'in hükmü altında ülkenin petrol gelirleri Kuveyt'i kabile toplumundan modern şehirleri olan bir ülkeye haline getirdi. Aynı zamanda Kuveyt dünyanın en yüksek kişi başına düşen gelir sahibi oldu. Cabir bir de Kuveyt'in ilk para birimi olan Kuveyt dinarını (KWD) çıkardı.

1965 yıllında Başbakan olan Cabir 1966 yıllında bir de Veliaht Prensi oldu ve üvey amcası Sabah III Al-Salim Al-Sabah'ın ölümü sonrası, Aralık 1977'de emirliğe yükseldi. Emir olmadan önce Şeyh Cabir on iki yıl sureyle Başbakanlık yapmıştı.

1981 senesinde Şeyh Cabir Kuveyt Milli Meclisi'ni lağvetti ve önceden olduğu gibi yasal olarak ülkeyi idare etti. 1985 yılının Mayıs ayında Şii El-Dava Partisinin öldürme amaçlı düzenlediği bombalı saldırıyı atlattı. Cabir'in geçit töreni sırasında saldırganlar bomba yüklü bir arabayı alayın içine sürdü. Körfez Savaşı sonrası 1991 yıllında Cabir Kuveyt Milli Meclisi'ni yeniden açtı.

Sınır üzerine büyük tartışmalardan sonra 2 Ağustos 1990 sabahı Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesi üzerine Cabir Suudi Arabistan'a kaçıp sürgünde bir hükümet kurdu ve Şubat 1991'de özgürlüğüne kavuşmuş bir Kuveyt'e geri döndü.

1999 yıllında Cabir kadınlara oy hakkı verme amacıyla bir yasa değişikliği önerdi ama bu yasa Milli Millet Meclisinden geçmedi. Bu yasa teklifi 2005 yılında tekrar sunuldu ve Kuveyt Parlamentosu kadınlara oy hakkını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi'nin kurulmasına yardım edip saygınlık kazanmıştı. Aynı zamanda Gelecek Kuşakların Sermayesi'ni kurdu ve Kuzey ile Güney Yemen'in birleşmesine yardım etti. Cabir bir de Şehitler Ofisini kurdu.

2000 yılının Eylül ayında felç geçirdi ve tedavi için Britanya'ya gitti. Dört ay sonra 15 Ocak 2001 tarihinde Kuveyt'e döndü. Beş sene sonra 15 Ocak 2006 sabahı beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti. Emir olarak yerine Veliaht Prensi Saad Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah geçti ve onun ölümü sonrası kırk günlük süreyle matem ilan edildi.