SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Seyahat düşünenler için 'gitmeyin' listesi

Seyahat düşünenler için 'gitmeyin' listesi

Çıktıkları Granada seyahatinde çok sıkılan üç arkadaş 'gitmeyin' isimli bir liste hazırlamaya karar verdiler.

Seyahat düşünenler için 'gitmeyin' listesi
12.9.2019 12:06:55

TIMETURK | HABER MERKEZİ

İspanya'nın Granada şehrini gezen üç arkadaş bu gezide sıkılınca "gidilmeyecek yerler" listesi hazırlamaya karar verdi.

Paylaşımlarını daha geniş kitlelere duyurmak için Twitter'da "sakın gitmeyin" isimli bir hesap açan arkadaşlar, Hürriyet'ten Zeynep Bilgehan'a konuştu.

2019-09-12_11h45_57

İsimlerini vermek istemeyen arkadaşlar, bunun sebebi olarak eleştirdikleri şehirlere ilişkin bazen yoğun tepkiler aldıklarını belirterek "listelerimizi gören birçok kişi yazdığımız şehirleri kendileri kurmuş gibi korumacı davranıyorlar, hatta işin sonu tehdide varıyor" dedi.

Biri seyahat ve kültür üzerine blog yazan, diğeri teknoloji şirketinde çalışan ve bir diğeri öğrenci olan arkadaşlardan ikisi İstanbul, biri ise Berlin'de yaşıyor.

İşte sorulara verdikleri cevaplar:

HESAP NEDEN KURULDU?

"Arkadaşlarımızla çıktığımız İspanya-Portekiz seyahatimizin Granada ayağında, kısa tatilimizin değerli vaktini harcıyormuşuz hissine kapıldık. Yapabilecek gerçekten hiçbir şey yoktu. Yemekler kötü ve kalitesine göre pahalıydı. Üçümüzün de bugüne dek gördüğü en kötü "turistik şehir" olunca bu konu üzerine konuşmaya başladık."

2019-09-12_11h59_43

ŞEHİRLER NEYE GÖRE SEÇİLİYOR?

"Öncelikle kendi gezdiğimiz ve yemekleri, görülecek yerleri ve gece/gündüz aktiviteleriyle anlamsız bulduğumuz şehirleri belirledik. Bu listeye bizim gibi gezen, zevklerine güvendiğimiz yakın arkadaşlarımızın önerilerini de ekledik. En son Twitter üzerinden nedenleriyle birlikte "gidilmemesi gereken şehirler" için öneriler almaya başladık."

2019-09-12_11h59_48

EN SIK "GİTMEYİN" GEREKÇESİ NEDİR?

"Bir, sıkıcılık. İki, şehirde birkaç bina veya zamanında içinde yaşanmadığı sürece etkileyici olmayan saraylar dışında görülecek bir şey olmaması. Üç, şehrin farklı hiçbir şey sunmuyor oluşu. En sevdiğimiz gerekçe "şehirde neler yapılır?" diye arattığınızda yakındaki başka şehirlere gitmemizin söylenmesi. Bazı turistk şehirler o kadar boş ki kötüleyecek bir şey bile bulamıyorsunuz."

2019-09-12_12h02_12

GİTMEMEK İÇİN HİÇBİR SEBEBİN BULUNAMADIĞI KADAR SAĞLAM BİR YER VAR MI?

"Var tabii. Yemekleri, mimarisi, gece ve gündüz yapılacak aktiviteleri, insanları, kültürüyle dört dörtlük şehirler var ama herkes için genele vurmak zor. Çünkü aldığımız mesajlarda 100 üzerinden 100 verilebilecek şehirler için bile garip nedenlerle "gidilmemeli" denebiliyor."

2019-09-12_12h00_01

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR