DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sessiz Çığlık Projesi

Sessiz Çığlık Projesi

7 Yıl Önce
2015-05-30 17:42:20
Çankırı'da lise öğrencileri, "Sessiz Çığlık Projesi" kapsamında işitme ve görme engelli gibi davranarak esnafta farkındalık oluşturmaya çalıştı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, gazetecilere, öğrencilerin sokaklarda vatandaşlara ve esnafa engellilerin yaşadığı sıkıntıları ifade eden mektuplar dağıttıklarını söyledi.

Öğrencilerin, projeyle engellilerin sokakta neler yaşadığını daha iyi öğreneceğini belirten Yazıcı, "Vatandaşın engellilere karşı duyarlılık derecesini ölçmek için öğrenciler ve biz engelli rolü oynadık. Ben de işitme engelli rolü oynadım. İnsanların engellilere karşı nasıl tavır takındıklarını gözlemledik. Esnafın anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Çankırı halkı bu konuda gerçekten duyarlılık gösteriyor" diye konuştu.

Yazıcı, gönüllü öğrencilerin, vatandaşların engelli bireylerle ilgili tutum ve davranışlarını da gözlemlediğini ifade etti.

- "Sokaklarda dolaşacak ve esnafla diyaloğa gireceğiz"

Lise öğrencisi Sümeyye Aylı da engelli bireylerin sosyal hayatta yaşadığı güçlüklere dikkati çekmek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini anlattı.

Arkadaşları arasında görev dağılımı yaptıklarını ve esnafı gezdiklerini aktaran Aylı, "Bazı arkadaşlarımız görme engelli, bazı arkadaşlarımız işitme engelli oldu. Proje boyunca sokaklarda dolaşacak ve dükkanlara girerek esnafla diyaloğa gireceğiz. Onlara birer mektup bırakacağız" ifadesini kullandı.

Öğrencilerin dağıttığı mektuplarda şu ifadeler yer alıyor:

"İyi günler, ben lise öğrencisiyim ve çok şükür ki sağlıklı bir bireyim ancak az önce yaşayarak gördüğüm, zor durumda kalan ve bizler gibi sağlıklı bireylerle iletişim kuramayan birçok insan var. Lütfen, hayatımızın her daim içinde olan bu insanlara kulak verelim."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş