Sembol isim için imza kampanyası

Doğu Türkistan'ın sembol ismi Rabia Kadir'in Türkiye'ye giriş yasağının kaldırılması ve kendisine vize verilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Kampanya hem internet üzerinden hem de şubeler tarafından kurulacak stantlar aracılığıyla sürdürülecek.

14.07.2015 08:51:48

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Türk Ocakları tarafından yapılan açıklamada, “Rabia Kadir, Uygur Türkleri'nin haklarını müdafaa etmekte ve Çin gibi Türkiye'ye de giriş yasağı bulunmaktadır. Yasağın kaldırılması, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinin Türk ve dünya kamuoyunun gündemine daha örgütlü biçimde taşınmasını sağlayarak Uygur Türkleri'nin onurlu mücadelesini destekleyecektir” ifadeleri yer aldı. Hedefin hem internet üzerinden hem de ıslak imzalarla 1 milyon imza olduğu belirtilen açıklamada, toplanan imzaların Türkiye Cumhuriyeti'nin yetkili kurumlarına iletileceği açıklandı.

Kampanyanın sloganının “Doğu Türkistan için, Rabia Kadir için Özgürlüğe "VİZE" ver” olduğu açıklanırken, kampanyaya katılmak isteyenlerin www.turkocaklari.org.tr/rabiakadir adresini ziyaret etmeleri ya da sosyal medyadan Türk Ocakları Genel Merkezi'nin hesaplarına başvurmaları gerektiği ifade edildi. Türk Ocakları şubelerinin de imza kampanyasına katılacağı ifade edilen açıklamada, şubelerin ne zaman nerede imza toplayacaklarının Türk Ocakları Genel Merkezi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebileceği belirtildi.

Rabia Kadir kimdir?

1947 yılında Doğu Türkistan'da doğdu. Fakir bir çocukluk dönemi yaşadı. En alt kademeden başladığı iş hayatında azmi ve çalışkanlığı sayesinde yükseldi. Artan iş imkanları üzerine işçi ihtiyacını Uygur Türklerini işe alarak karşıladı. Urumçi'de Müslüman kadınları iş hayatına kazandırmak için 'Bin Ana Projesi'ni yürüttü. BM'nin 4. Dünya Kadınlar Konferansı'nda görev aldı.

Uygur kadınlarının kendi işlerini kurmasını destekleyen bir yardım kampanyasını yönetti. Eşi Sıddık Ruzi, 1996'da Çin'den göç etti ve Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için çalışmaya başladı. Bu sırada Rabia Kadir siyasete atılmak istedi. Kocasının yaptığı açıklamalar yüzünden engellendi. Eşine gazete göndermesi, 'ulusal güvenliği tehlikeye atma suçu sayıldı. Ağustos 1999'da Doğu Türkistan'ın bağımsızlığını savunma ve bunun için mücadele etme suçlamasıyla gözaltına alındı. Mart 2000'de sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı zamanda ülkenin en zengin kadını olarak biliniyordu. 6 yıl hapis yattı. Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere birçok insan hakları kuruluşu, insan hakları savunucusu Rabia Kadir'in özgürlüğüne kavuşması için kampanyalar düzenledi. Rabia Kadir, hapisten çıktıktan sonra Türkiye'den beklediği davet gelmeyince ABD'ye yerleşti ve burada sürgün hayatı yaşamaya başladı. Çin devleti, onu bir numaralı devlet düşmanı ilan etti. 2004 yılında Norveç tarafından 'Rafto Barış Ödülü' kendisine verildi. 2006 yılında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Aynı yıl Dünya Uygur Kongresi başkanı oldu. Halen dünyanın dört bir yanında Uygur Türkleri'nin haklarını müdafaa etmekte ve Çin gibi Türkiye'ye de giriş yasağı bulunmaktadır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

MALCOM*X

bır pentegon calısanı emıly wayn ne demıstı ben cekıkgozler arasında ayrım yapmam pentegona dolayısıyla abd ye hızmet edenı severım hızmet ettıgı surece zencı obamanın cekık geysası rbya

Islam ummeti

Bu kadin ajan provakatordur.zinhar kendisinin birakin turkiyeye gelmesi icin kampanya yapilmasi, idam edilmesi gerekir.

biri

timetürk sen bari böyle anlamsız haberler yapma

Gercekuygur

Ayrıca kendileri ABD ajanidir... çok tehlikeli biri Türkiye ye gelirse burada