DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Selvi: Gül'ün AK Parti'deki A ve B planı

Seçim sonrası gözlerin çevrildiği Abdullah Gül, AK Parti'ni başına mı geçiyor? Abdülkadir Selvi, Gül'lü senaryoları yazdı.

15.06.2015 11:00:18

Abdülkadir Selvi, Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan davet gelmediği sürece AK Parti'nin başına geçmeyeceğini yazdı.

AK Parti'nin oy kaybıyla sonuçlanan seçim sonrası AK Partide Abdullah Gül ismi yeniden gündeme geldi. Peki Gül ne yapacak? AK Parti kulislerini yakından takip eden yazarlardan Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi AbdullaH Gül'lü senaryoları bugünkü yazısında kaleme aldı.

A PLANI: ERDOĞAN DAVET EDER DAVUTOĞLU ÇEKİLİRSE...

Gül'e yakın kaynaklardan edindiği izlenimleri köşesinde paylaşan Abdülkadir Selvi, Gül'ün stratejini ve A planını böyle açıkladı:

“AK Parti'de Erdoğan'a karşı bir genel başkanlık yarışı söz konusu olamaz. Erdoğan'ın mutabakatı olmazsa olmaz şartlardan biridir. Ancak Erdoğan'ın desteği ile aday olunur. Bu arada Başbakan Davutoğlu'nun yaptığım istişareler sonucunda AK Parti Genel Başkanlığı'ndan çekiliyorum demesi şarttır. Erdoğan istemediği ve Davutoğlu da çekilmediği sürece Gül'ün adaylığı söz konusu değil. Erdoğan davet eder, Davutoğlu da çekilirse, o taktirde Gül, AK Parti kongresine ortak aday olarak girer. Kongrede iki adayın yarışı şeklinde bir mücadele yaşanmaz. Parti kongreden birlik ve beraberlik görüntüsü ile yeni bir sinerji sağlayarak çıkar"

Yazar, A planının güçlü olduğu ve olmazsa olmaz olduğuna dair izlenim edinmediğini yazdı. Erdoğan'ın 'Davutoğlu gitsin Gül gelsin' şeklinde sinyal vermediğini yazan Selvi, Gül'ün ortak davet olmadığı sürece hareket geçmeyeceğinin altını çiziyor. Yazar, Gül'ün Erdoğan ve Davutoğlu'na rağmen çarpışarak partinin başına geçme ya da ayrı parti kurma niyetinin olmadığı görüşünde.

B PLANI: DAVUTOĞLU İLE DEVAM

AK Parti'deki B planının "Davutoğlu'nun etrafını tahkim ederek, AK Parti'yi güçlendirerek yola devam" olduğunu açıklayan yazar, bu görüşün en güçlü formül olduğunu ifade ettikten sonra yazısını böyle tamamlıyor:

"Bu durumda daha çok Gül etrafında toplandığı söylenen “Üç dönemliklerin" yerinin Davutoğlu'nun yanı olduğunu paylaşmak isterim. Zaten kendisiyle yaptıkları birebir görüşmelerde de bunu ifade ettiklerini biliniyor.
Bu aşamada en güçlü formülün Davutoğlu ile devam olduğunun altını çizmek istiyorum. Başbakan Davutoğlu da partideki istişareler sırasında başarısızlığa neden olan kadrolarla ilgili değişim sinyali verdi.
Davutoğlu ile devam formülü en güçlü seçenek olma özelliğini koruyor. Başbakan'ın ise ilk kez tek başına iktidar gücünü kaybeden parti tabanına, “Sizi tekrar iktidara taşıyacağım" izlenimini vermesi gerekiyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

tuncer

akparti 7 düvele karşı 41 oy aldı. 2002 de 34 almıştı. hdp barajı geçsin diye miillet geçici olarak 3 puanı hdp ye verdi.akparti kendi kadrolarını tazeleyerek 45-48 le yine yoluna devam eder. gülmüş. güldürmeyin beni. aklı başında olan herkes biliyorki vesayet gücünü herzaman koalisyonlar üzerinden göstermiştir. bu kısırdöngüden çıkışın tek yolu başkanlık sistemidir. gül daha bunu kavrayamamış. renksiz kokusuz adamlardan çekti bu ülke zaten. ben güle muhafazaker kesimin demireli gibi görüyorum. yanlışsam düzeltin

Mehmet can

Aman aman otursun oturduğu yerde. İstemiyoruz gülü falan. Ahmet hocamız yeter bize. Ben gül gibi suya sabuna dokunmayan bi siyasetçi daha görmedim.yıllarca c.başkanlığı süresince ağzını bir kere açmadı neyse hadi onu geçelim.Sözde ak partinin kurucularından bu seçimlerde çıkıpta bir kere ak parti lehinde bişey demedi.şimdide bedavadan parti başına geçecek öylemi.lütfen otursun oturduğu yerde.

Recp

Daha ılımlı ve sözlerin geçirebileceklerini umdukları Abdullah Gülün AKP nen Başına geçmesini Feto İstiyor. Böylece Recep Tayyıp Erdoğanı Yalnız bırakacak. Tabi AKP ve Sayın Cumhurbaşkanımız Yutarsa.

sosyolog

Şu bir gerçek ki, erdoğan cumhurbaşkanı ve gülde başbakan olursa ak parti uçar. kimsede onlara yetişemez.

ali kemal

bu tablo davutoğlunun eseri malesef seçtiği milletvekili adaylarıyla siyasette ne kadar ehliyetli olduğunu gösterdi mardin gibi seçmenin 4 te üçünün kürt olduğu yerde ilk iki sıraya arap asıllı aday bingöl ve bitlis gibi muhafazakar yerlerde ilk sıraya bayan m.vekili koyarak adeta hdp ye çalıştı

Mehmet can

Aman aman otursun oturduğu yerde. İstemiyoruz gülü falan. Ahmet hocamız yeter bize. Ben gül gibi suya sabuna dokunmayan bi siyasetçi daha görmedim.yıllarca c.başkanlığı süresince ağzını bir kere açmadı neyse hadi onu geçelim.Sözde ak partinin kurucularından bu seçimlerde çıkıpta bir kere ak parti lehinde bişey demedi.şimdide bedavadan parti başına geçecek öylemi.lütfen otursun oturduğu yerde.

M

Sende var ya, ne olduğun belirsiz, akparti biraz zayıflayınca yorum/eleştiri yapmaya başladın. Eleştirileri keşke herzaman yapsaydınız 10seneden beri, ama şakşakcılıkla para ve şöhret kazanma peşindeydiniz! Bizim akpartimiz baştan aşağı yine iyi çalıştı, tek başarısız olan benim gözümde sizin gibi şakşakcı/ gerilimci gazeteci ve köşe yazarları. Bukalemun gibisiniz, bazılarınız hariç, başta Salih abi gelir, eleştiri/ uyarıherzaman olmalıydı. Şimdi geç kaldınız

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan