Selim Deringil

Selim Deringil

Türk akademisyen, tarihçi Selim Deringil. Selim Deringil kimdir? İşte Selim Deringil'in biyografisi...

Selim Deringil 1951 yılında Kanada'nın başkenti Ottowa'da  dünyaya geldi. 1975 yılında üniversite eğitimini İngiltere'de  East Anglia Üniversitesi Avrupa Tarihi ve Dilleri Bölümünde doktorasını aynı bölümde 1979 yılında tamamladı. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde görev aldı. ABD, Fransa, İngiltere, İsrail'de dersler verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde profesörlüğe yükseldi. Aynı okulda bölüm başkanlığı yaptı. Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümünde ve Londra Ekonomi Okulunda bir dönem, 1995'te Paris'te, Ecole des Hautes Etudes En Sciences Sociales'da konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet tarihi konusunda makaleler yazdı. Makaleleri; Middle Eastern Studies, Boğaziçi University Journal of the Humanities, Toplum ve Bilim, Journal of the American University of Beirut, Annual of the Foundatıon for Turkish-Arab Relations, Türkiye Ansiklopedisi, Studies on Ottoman Diplomatic History, International Journal of Turkish Studies, Die Welt des Islams Berlin, European History Quarterly, Journal of History, Armenian Forum gibi yayınlarda yayımlandı.

İktidarın sembolleri ve İdeoloji 2. Abdulhamid Dönemi adlı eserinin İngilizcesi The Well Protected Domains, Ideology and the Legitimation of Power in the Ottoman Empire 1876-1909 ile 2001 Turkish Studies Association Fuad Köprülü ödülünü kazandı.