DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sektörel güven endeksleri

Sektörel güven endeksleri

7 Yıl Önce
2015-08-25 10:37:13
Hizmet sektörü ve inşaat sektörü güven endeksleri ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,7, perakende ticaret sektörü güven endeksi de yüzde 2,6 azalış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, temmuzda 101,37 olan hizmet sektörü güven endeksi, ağustosta 100,65 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4,6 azalırken, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 1,4 arttı.

- Perakende güven endeksi azaldı

Bu ayda mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,6 azalarak 101,86 değerine geriledi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı da yükseldi.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1,8, ve yüzde 9,3 azalırken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 4,7 arttı.

- İnşaat sektörü güven endeksi geriledi

Ağustos ayında, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azaldı. Geçen ay 82,70 olan inşaat sektörü güven endeksi, ağustosta 82,10 değerine geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4,9 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,1 artış gösterdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş