'Şehit tıbbiyeliler' Çanakkale'de anıldı

Çanakkale Savaşları sırasında hayatlarını kaybeden İstanbul Üniversitesi'nin tıbbiyeli öğrencileri için Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'nda anma programı düzenlendi.

19.05.2015 14:13:12

Anma programı kapsamında kente gelen öğrenciler ilk olarak şehitlikleri ziyaret etti. Akşam saatlerinde Kabatepe Limanı alanında toplanan yüzlerce öğrenci burada şehitler için düzenlenen anma programına katıldı.
şehitler için saygı duruşunda bulunan öğrenciler İstiklal Marşı'nı okudu, 'çanakkale Belgeseli'ni izledi.

Törende konuşan, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cezmi Eraslan, 100 yıl önce canlarını hiç düşünmeden veren atalarının miras bıraktıkları ruhu yaşatmak üzere tarihi alanda bulunduklarını söyledi.

İstanbul Üniversitesi'nin bütün varlığıyla bölgeye intikal ettiğini dile getiren Eraslan, şöyle devam etti: "Söz konusu vatan, namus, bağımsızlık olduğunda hayatını, ideallerini, aşklarını, tutkularını bir tarafa bırakıp burada resmi kayıtlara göre 250 bin şehit verdik. Bir o kadar da gönüllü ile beraber, bundan 100 yıl önce bu toprakları, bu kutlu mekanı vatan olarak bizlere bırakan Osmanlı mülkünün her yanından gelen atalarımızın manevi huzurunda hürmetle, minnetle ve rahmetle onları anarak eğiliyorum. Ruhları şad olsun."

''ŞEHİTLER DİRİDİRLER, BİZLER ONA İNANIRIZ''

Törene katılan eceabat kaymakamı ise "Hiç mezun vermemecesine tüm öğrencilerini Çanakkale cephesine gönderen Kayseri, Sivas, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteli yiğitler, biz burada rahat nefes alıp verelim diye son nefeslerini burada verdiler" diye konuştu.

Dayan, savaşın üzerinden 100 yıl geçtiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Şehitler diridirler, bizler ona inanırız. 100 yıl sonra şehit dedelerimiz muhtemelen bizleri izliyorlardır. Bizlere tebessüm ediyorlardır. 100 yıl önce canlarını feda etmelerinin boş yere olmadığını, 100 yıl önce son nefesini vermelerinin boş yere olmadığını şu an muhtemelen görüyorlardır. Devraldığımız bayrağı, şehit kanları ile sulanmış bu vatanı ilelebet devam ettireceğiz."

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Abdülkadir Emeksiz, "Çanakkale Şiiri"ni okudu.

Anma programın ardından konuklar Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni ziyaret etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

vatansever

Fetih Ordusu için 7bin yeni kurban