SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFABİSİKLETGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Şehit ailelerine iş imkanı sağlanacak

Şehit ailelerine iş imkanı sağlanacak

Meclis Genel Kurulu, şehit anne ve babalarına da iş imkanı sağlayan yasal düzenlemeyi kabul etti.

Şehit ailelerine iş imkanı sağlanacak
14.4.2016 09:41:18

Meclis'te “Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul ve terörizmin finansmanıyla ilgili birçok konuda düzenlemeler içeren “torba kanun” tasarısının, terörle mücadele mağdurlarının istihdamına ilişkin 13. maddesi görüşülürken AK Parti, CHP ve MHP arasında bir uzlaşma yaşandı.

Bu uzlaşmadan Terörle Mücadele Kanunu'nda (TMK) şehit yakınları ve gazileri sevindirecek düzenleme çıktı.

ŞEHİT ANNE VE BABALARINA İŞ İMKANI

Düzenlemeyle gözü yaşlı şehit anne ve babalarına da iş imkanı sağlandı. Bugüne kadar şehitlerin eş veya çocuklarına, bulunmadığı hallerde de kardeşlerine istihdam imkanı tanınıyordu. Bu düzenlemeyle şehit anne ve babaları da işe kavuşacak.

Terör mağduru hak sahiplerinden istihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda 45 yaşından büyük hak sahipleri istihdam hakkından faydalanabilecek.

ŞEHİT YAKINLAR VE GAZİLERE VERİLEN HAKLAR

Şehit yakınları ve gazilere son dönemde verilen haklar özetle şöyle:

- Şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkı birden ikiye çıkarıldı. Bu hakkı kullanabilecekler içine şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra şehidin anne ve babası da eklendi.

- Vazife ve harp malullüğü kapsamındaki TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara bir istihdam hakkı sağlandı.

- Ayrıca, vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve malul olanlara bir istihdam hakkı sağlandı.

- Terör mağduru sivil vatandaşlardan terör eylemleri nedeniyle hayatını kaybeden veya engelli hale gelenlere bir istihdam hakkı getirildi.

- MKE Kurumunda patlama sonucu hayatını kaybeden işçiler ile 13.05.2014 tarihinde Soma ve 28.10.2014'te Ermenek'te ve bu iki tarih arasında meydana gelen maden kazalarında hayatını kaybeden işçiler de istihdam hakkı kapsamına alındı.

- Çekilen kuralar sonucu 2015'te şehit yakını, gazi, gazi yakını, vazife ve harp malulü ile terör mağduru sivil vatandaşlardan 14 bin 390'ı çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına atandı. 18 Nisan'da Başbakan Davutoğlu'nun katkura töreni ile 935 hak sahibinin ataması daha gerçekleştirilecek.

- Vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanamayan şehit yakını ve gazilerimizin de bu haktan yararlandırılması sağlandı. Bu çerçevede hak sahipleri 94.000,00 TL tutarında faizsiz konut kredisi kullanabilmekte.

- Şehit yakını ve gazilere konutlarında tükettikleri elektrik ücretinde yüzde 40, su ücretinde yüzde 50 indirim sağlandı.

- Şehit yakınları ve gazilerin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına da ücretsiz seyahat hakkı getirildi.

- Vazife malullüğü kapsamında ek ödeme ile eğitim-öğretim yardımı alamayanların da bu imkândan faydalanması sağlandı.

- Yılda bir kez yapılan ödeme ilköğretimde 1.246,26, lisede 1.869,39, yüksekokulda ise 2.492,52 TL olarak gerçekleşmekte.

- Şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartı kaldırılarak ödenen maaşa bir alt taban (asgari ücretin net tutarı kadar) getirildi. Böylelikle şehit erbaş ve erlerin anne ve babalarının maaşlarında artış sağlandı.

- Görevin etkisi ve tesiriyle hayatını kaybeden kamu görevlilerinin anne ve babalarına aylık bağlamada aranan muhtaçlık şartı kaldırılarak aylık alamayan anne ve babalara da aylık bağlanma imkânı sağlandı.

- Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayamayacak derecede ağır malul olan gazilere sağlanan bakım desteğinin köy korucuları ile sivil vatandaşlara da verilmesi sağlandı. Bu destek asgari ücretin net tutarının iki katına çıkarıldı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 29.12.2019 02:46:39
Evet sehitin çocukları varken kardeşe niçin düşsün öncelik çocuklar olmalı bu madde değiştirilmeli yoksa aile içinde kavgalara ve kopmalara sebep oluyor hem adilde de değil
/ 14.12.2019 23:22:02
Yaslara şöyle bir şart konmali sehit bekarsa kardesin hakkı vardir ama şehidin çocuklari varsa geride kesinlikle kardesin hakki yoktur ibaresi eklenmeli.Babam öldukten sonra amcalar gelecegimizle oynadilar birde is hakkimizimı alsinlar
/ 3.12.2019 21:25:44
Evet 40 yaşnda bir amca işhakkından yarlanırken 3 çocuğu olan bir şehidin geride bıraktığı yetimlerinin geleceğini hiç düşünmeden tanınan hakı kullanıyorlar lütfen şehiç çoçuklarına sahip çıkın onların geleceğini sağlamalarına imkan tanıyın evli olanların iş hakkı çoçuklarına verilsin yasanın yeniden düzenlenmesini istiyoruz
/ 23.10.2019 01:35:32
Evet bende anlam veremiyorum bir şehidin iki cocugu varsa öncelik çocukların olması lazım çünkü onlar babasız yetim kalmışlar bu yasanın değişmesi lazım bilginize arz ederim
/ 11.8.2019 02:14:24
Şehidin yetim kalmış çocukları varken 2.iş imkanını kardeşlerine verilmesine anlam veremiyorum.
/ 2.5.2019 07:32:56
Şehit ailelerine yapilan her türlü yardıma minnet duyuyoruz. Fakat neden kardeşlere kadar uzanan bir iş yardım olayı var var. Eşine ve çocuklarına anlarım ama ihtiyaç bile yokken sırf tanınan imkandan fayda sağlayan bir sürü ilkokul mezunu şehit kardeşi var. Ve evli geçim sıkıntısı olmayan kırkından sonra sırf maaş almak için . Yasa yeniden düzenlenmesi gerek...
/ 12.2.2019 00:46:35
Sözlerime nasıl başlacağımı bilmiyorum 1995 babamı şehit verdik 5 kardeşimle ve annem dahil yetim kaldık meğerse bizim için hayat yeni başlıyor annem hayatını bize adamişti her türlü hakaret küfür drama bizim için katlanıyor du ve bütün bunlar yapan amcalardı allah hiç bir zaman devletimize seval vermesin ama ne olur bizim olan ikinci iş hakkımızı amcalarımıza vermeyin lütfen artık biri bizim sesimizi duysun
nezahat candan / 31.10.2018 10:33:49
Evli olan Şehitlerin çocukları iş imkanını kullansın çocukları varken Şehitin Kardeşleri kullanmasın kimse kardeşi için çalışmıyor çocuğu varken lütfen bekar olan Şehitimizin anne baba kardeş kullanıyor zaten bırakın çocukları olanların çocukları yararlansın bu imkandan
müslüman / 14.4.2016 16:26:41
iğman edenler allah yolunda küfredenler ise tağut yoluna savaşır
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR