DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Şehir Hatları'na 3 yeni gemi

Şehir Hatları'na 3 yeni gemi

28.05.2015 20:10:55
Şehir Hatları filosuna katılan 3 "double ended" tipi gemi, törenle hizmete alındı.

Şehir Hatları filosuna yeni katılan "Durusu", "Göksu" ve Küçüksu" isimli gemilerin hizmete alınması dolayısıyla Sarıyer Şehir Hatları İskelesi'nde tören düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, İstanbul için çok önemli olan deniz ulaşımında görev yapacak 3 yeni gemiyi devreye sokarak, tarihe tanıklık ettiklerini söyledi.

Bütün büyükşehir ve metropollerde ulaşımın en büyük problem olduğuna işaret eden Topbaş, "Denizi doğru kullanmak gerekiyor. Gemiler 6-4 milden fazla hız yapamadığı için maalesef denizdeki ulaşım keyifli ama gecikmeli. İnsanlarımız daha hızlı erişim istiyor. Yoksa denizde geminin keyfi, tadı başka hiçbir araçta elde edilemez" diye konuştu.

Topbaş, hizmete alınan gemilerin engelli ulaşımı düşünülerek yapıldığını anlatarak, gemilere hayvanların seyahat edebilmesi için de bölümler konulduğunu kaydetti.

İstanbul ulaşımında yeni metro projeleri olduğunu dile getiren Topbaş, şunları söyledi:

"Sarıyer'e Beşiktaş üzerinden, sahil boyunca bir metro projesi hazırlıyoruz. Hacıosman'dan gelen bir metro var. Biz bunu bir de aşağıya kadar indireceğiz, projemiz var. Eski fidanlığın olduğu yere, Çayırbaşı'na. Diğer taraftan da sahil bandından gelecek bir ulaşım dahi bizim tasarımımız içerisinde, ulaşım akslarımız içerisinde. Yönetim olarak bizler düşünüyoruz daha ne yapsak, İstanbullular rahat etsin, huzurlu bir yaşam sürebilsin? Aynı şekilde, Üsküdar'dan Beykoz'a sahil bandı boyunca da bir metro hattı olması konusunda çalışmalarımız var. Yani diyoruz ki, yarım saat yürüdüğünüz zaman bir metro istasyonuna erişebilesiniz."

Törenin ardından hizmete giren üç yeni gemi, iskelede bekleyen vatandaşları da alarak boğaza açıldı. Başkan Topbaş, sahilden gemidekileri selamladı.

- "Double ended" tipi gemiler

Şehir Hatları filosuna yeni katılan 41,70 metre boyunda, 9,60 metre eninde ve 12 knot seyir hızı olan "double ended" tipi gemiler, 700 yolcu taşıyabiliyor.

Yanaşma ile kalkış manevralarında, dönüş yapmadan yüzde 25 zaman ve yakıt tasarrufu sağlayan gemilerde, engelli yolcular için rampa, tuvalet ve zemin kaplaması bulunuyor. Mevsimlere göre iklimlendirme özelliği bulunan gemilerde, hayvanlar için barınaklar da yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş