DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Seçim hükümeti şekilleniyor

Seçim hükümeti şekilleniyor

7 Yıl Önce
2015-08-26 16:16:02
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mektup göndererek bakanlık teklifinde bulunduğu bazı milletvekilleri değerlendirmede bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, yaptığı açıklamada, konuyu değerlendirdiğini belirterek, "Parti ilkelerimiz dışında hareket etmeyi düşünmüyorum" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ise mektubun henüz kendisine ulaşmadığını vurgulayarak, "Gelsin bir, ne yanıt vereceğimi biliyorum ben" açıklamasını yaptı.

Bodrum'da tatilde olan CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan'ın makamına da mektubun ulaştığı belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici'nin ise kızının okul kaydı için ABD'de bulunduğu öğrenildi. Kesici'nin konuyla ilgili daha sonra açıklama yapacağı belirtildi.

- "En iyi şekilde yerine getireceğiz"

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mektubun kendisine ulaştığını, parti olarak yapılacak değerlendirmenin ardından karar vereceğini söyledi.

Doğan, "Partimiz özellikle 'Ortak vatan' kavramını ortaya koydu. Biz bu ülkenin insanlarıyız. Ülkenin de en önemli siyasi partilerindeyiz. Kabineyle ilgili olarak partimizin de açıklamaları var ama eninde sonunda buna partimiz karar verecektir. Parti olarak da sürece katılmak istiyoruz. Kişisel olarak hareket etmeyeceğim, partinin kararına göre hareket edeceğim" diye konuştu.

Doğan, Davutoğlu'nun bakanlık teklifine en kısa sürede cevap vereceklerini dile getirdi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, yaptığı açıklamada, yarın Ankara'da partide toplantı yapacaklarını ve durumu değerlendireceklerini belirtti.

Tüzel, "Tabii ki görevi kabul edeceğiz. Bu konuda grubumuzun kararı var. Hangi bakanlık olduğunu bilmiyoruz ama en iyi şekilde yerine getireceğiz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olup olmayacağına yönelik soruya da Tüzel, "Hiçbir fikrim yok, hangi bakanlık olduğu konusunda. Sayın Başbakan nasıl takdir etti, bilemiyoruz. Onu tebliğ ettiğinde anlayacağız" diye konuştu.

- "İsim tartışmasına girmeyeceğiz"

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da partisinden isimlere bakanlık teklifinde bulunulmasına ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, "Kamuoyunda yapılan tartışmalarda, gazetelerde ismi geçen, beklediğimiz arkadaşlarımız değildi. Bu saatten sonra isim tartışmasına girmeyeceğiz" dedi.

Bakanlık önerilen isimler, yarın saat 18.00'e kadar cevap vermemeleri durumunda, teklifi reddetmiş sayılacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş