Şeb-i Arus nedir?

Mevlana'yı anmak için yapılan törenler, dünyanın birçok yerinde düzenleniyor. Peki Şeb-i Arus Töreni ne zaman? Şeb-i Arus nedir?

2017-12-15 13:27:48

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü geceyi anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere Türkiye'nin ve dünyanın birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana anılmaktadır. “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir” diyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ölümünü sevgiliye kavuşmak olarak kabul etmiştir. 

11 Aralık Pazartesi günü başlayan Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

ŞEB-İ ARUS'UN KELİME ANLAMI 

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk'a vuslat” yani “Yaradana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah'a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah'a doğru uçmasıdır”.

YORUMLAR (0)