DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Schröder: Putin'in G7 zirvesine çağrılmaması hata

Schröder de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 7-8 Haziran'da Almanya'da düzenlenecek G7 zirvesine çağrılmamasına tepki gösterdi.

02.06.2015 13:36:38

Sputnik'in haberine göre; Dünyanın en gelişmiş 7 ekonomisinden oluşan G7 grubu, Kırım'ın referandumla Rusya'ya bağlanması sonrasında ikinci kez Rusya'nın katılımı olmadan zirve yapacak. Haziran 2014'te Belçika'nın başkenti Brüksel'de G7 formatında bir araya gelen grup, bu yıl 7-8 Haziran'da Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Elmau Şatosu'nda toplanacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in zirveye katılmayacak olması ise deneyimli Alma politikacıların eleştirisini topluyor.

‘RUSYA MÜZAKERELERE DAHİL EDİLMELİYDİ'

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel
 

Alman Rheinische Post gazetesinin haberine göre Almanya'nın Eski Başbakanı Schröder, G7 liderlerinin Bavyera'daki zirveye Putin'i davet etmemesini ‘hata' olarak değerlendirdi. Batılı liderlerin Ukrayna krizinin çözümü sürecinde de bir dizi siyasi hata yaptığını kaydeden Schröder, Ukrayna ile yürütülen Ortaklık Anlaşması müzakerelerine Rusya'nın dahil edilmiş olması gerektiğini belirtti. Eski Alman Şansölye, Rus lider Putin ile dostça ilişkilere sahip olduğunu da ifade etti.

Daha önce de eski Almanya Başbakanı Schmidt de, Putin'in Bavyera'daki zirveye çağrılmamasını eleştirip, "Doğru şekilde davet edilmiş olsaydı eminim gelirdi. Batı Putin'in kaygılarını ciddiye almıyor. Putin'in bu durum karşısında hakarete uğradığını açıkça görebiliyorum. Zirveden pek umutlu değilim. Batı ateşe körükle gitmezse mutlu olacağım" demiş.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş