DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sberbank'tan üçüncü havalimanı için 500 milyon avro kredi

Sberbank'tan üçüncü havalimanı için 500 milyon avro kredi

18.06.2015 19:15:05
İGA Havalimanı İşletmesi (İGA), İstanbul Yeni Havalimanı'nın yapımında kullanılmak üzere Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ile 500 milyon avroluk kredi için anlaştı.

İGA'dan yapılan açıklamaya göre, St.Petersburg'da yapılan Uluslararası Ekonomik Forum (SPIEF 2015) çerçevesinde sağlanan mutabakatı Sberbank adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imzaladı.

Sberbank, söz konusu finansmanı Türkiye'deki yatırımı DenizBank aracılığı ile sağlayacak.

Yeni Havalimanı ile ilgili yaklaşık 6 milyar avroluk planlanan yatırımın 1,5 milyar avroluk kısmı konsorsiyum üyesi 5 şirketin koyacağı öz kaynaktan karşılanacak. 4,5 milyar avroluk kısmı ise proje finansmanı şeklinde sağlanacak.

Sberbank'ın Türkiye yatırımı Denizbank da bu projede 500 milyon avroluk finansmanla, kredi desteği sağlayan bankalardan biri olacak. Sberbank'ın sağlayacağı 500 milyon avroluk kredi 16 yılı kapsıyor.

Anlaşma sonrası İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına bir açıklama yapan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini kaydetti.

Özdemir, Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ile 500 milyon avroluk kredi verilmesi ile ilgili mutabakat zabtını imzaladıklarını da belirtti.

Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov ise "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

öyle müslümanlardan çok var piyasada,onlar yetiyor...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş