DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sarkozy'nin bakanı ve danışmanları gözaltında

Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminin bir bakanı da dahil toplam 6 kişi gözaltına alındı.

04.06.2015 09:03:23

Aralarında eski İçişleri Bakani Claude Gueant'ın da bulunduğu 6 kişi, Elysee Sarayı'nın bütçesinden usulsüz şekilde anket yaptırarak kamu kaynağını harcamakla suçlanıyor.

Söz konusu suçlamalar, ilk kez Elysee Sarayı'nın 2009'da hesaplarını inceleyen Sayıştay raporunda gündeme gelmişti.

Sayıştay, ihale açılmadan yaklaşık 1.5 milyon avro tutarındaki işin Sarkozy'ye yakın bir araştırma şirketine verildiğini ortaya çıkarmıştı.

Gueant'ın dışında, Sarkozy'nin Cumhurbaşkanlığı döneminde özel kalem müdürü, müşavir ve danışman ekibi arasında yer alan Xavier Musca, Emmanuelle Mignon, Jean-Baptiste de Froment, Jean-Michel Goudard ve Julien Vaulpre gözaltına alındı.

Sorgu hakiminin, Elysee Sarayı ile iş yapan 9 araştırma kuruluşunun faaliyetlerini mercek altına aldığı belirtiliyor. Patrick Buisson'un sahibi olduğu Publifact, "en çok şaibeli şirket" olarak gösteriliyor.

Sayıştay raporunun ardından çıkan haberlerde, Sarkozy'nin Elysee Sarayı için sipariş ettiği bazı anketlerin geniş versiyonlarının Elysee Sarayı'na gönderildiği, seçilmiş bölümlerinin ise gazete sayfalarında yer aldığı ileri sürülmüş ve Sarkozy'nin kendi gündemine göre sipariş ettiği anketleri, üstelik de sonuçlarını manipüle ederek yayınladığı iddiaları gündeme gelmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

dindar bir kürd

Bu kadar ilkel ve Kurt dusmani olmak icin buna ne yapti Kurtler. Bu kadar alcakca ve irkci bir uslup ve durusa sahip olmak icin insanligini yitirmesi gerekir ve yitirmis de.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş