DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9484 ₺

EURO

17,0332 ₺

ALTIN

949,36 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Sarıyıldız hakkındaki iddialara sert çıktı

HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, “AKP ve medyasının tasfiye ve diz çöktürmeye dönük politikaları asla başarıya ulaşmayacaktır” diyerek tepki gösterdi.

7 Yıl Önce
2015-07-26 14:08:56

İMC'de yer alan habere göre, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, hükümete yakın medya organlarında kendisiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin bir basın açıklaması yaparak, “Emniyet tarafından servis edilen bu ısmarlama haberin muhtemel amacı HDP'li vekilleri, katil sürüleri ve devletin kontra gücü olarak kullandığı IŞİD'e jurnallemektir. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye halklarının büyük teveccühüne mazhar olan partimizi hedef haline getiren AKP ve medyasının tasfiye ve diz çöktürmeye dönük politikaları asla başarıya ulaşmayacaktır. Yalan ve yandaşlığı ilke edinen A Haber televizyon kanalını ve Akşam, Sabah ve Yeni Akit gazetelerini kınıyorum” dedi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Kürt sorununda çözüm masasını devirerek, bir kez daha savaş kartını masaya yatıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve geçici AKP Hükümeti, Türkiye halklarını toplumsal maliyeti ağır olan yeni bir sürece sürüklemektedir. Buna istinaden, savaş tamtamlığını büyük bir iştahla yerine getiren yandaş medyanın partimize, Eş Genel Başkanlarımıza, milletvekillerimize ve bütün üyelerimize dönük etik değerleri hiçe sayan siyasi linç kampanyaları da giderek artmaktadır. AKP'nin savaş korosunun hep bir ağızdan Suruç'taki katliamda neden “HDP'li vekiller yoktu” sözlerini emir olarak kabul eden yandaş medya, şahsımı hedef göstererek yarım kalan işi herhalde tamamlamak istemektedir. 25.07.2015 tarihinde AKP'nin resmi yayın organı gibi yayın yapan, yalana şerbetli olan A Haber kanalı şahsım hakkında“PKK Kuryesi ile Silah Almaya Gitti” spotlu mesnetsiz, gerçek dışı bir haber servis etmiştir. AKP'nin basın alanında tetikçiliğini yapan Akşam, Sabah ve Yeni Akit gibi müsvedde gazeteler de yapılan bu yalan haberi kendi sayfalarına taşıyarak, şahsımı hedef gösterici bir tarzda sunmuştur.”

Olayın gelişimi

“IŞİD çetelerinin Kobanê'ye dönük işgal harekatına karşı aylarca Suruç'ta sınır nöbeti tutan halkımız ile birlikte kaldığım kamuoyu tarafından bilinmektedir. 2015 yılının Ocak ayında DBP Ceylanpınar İlçe Örgütü'nün düzenlediği gençlik şölenine davetli olduğum için Suruç'tan Ceylanpınar İlçesi'ne gittim. Şoför arkadaşım Suruç Devlet Hastanesi'nde bir ameliyat geçirdiği için sınır nöbetinde tanıştığım, Kobanê'deki savaş nedeni ile Suruç'a göç etmek zorunda kalan ismini Osman olarak hatırladığım şahıs Ceylanpınar İlçesi'ne kadar bana şoförlük yapabileceğini söyleyince bir beis görmeyip aracıma aldım. Kendisi aracımı kullandı. Yanında herhangi bir eşya yoktu. Ceylanpınar ilçe merkezinde söz konusu genç bakkaldan sigara alacağını söyleyerek araçtan ayrıldı. Ancak üzerinden epey bir süre geçmesine rağmen bahsi geçen kişi gelmeyince önce sırasıyla DBP ve HDP ilçe örgütlerini, Urfa Valisi İzzettin Küçük ve Urfa milletvekilimiz İbrahim Ayhan'ı telefonla arayarak yaşanan bu durumdan haberdar ettim. Urfa Valisi ile daha sonra yaptığım görüşmede söz konusu kişinin gözaltına alındığını öğrendim. Yaptığım telefon görüşmelerinin hemen akabinde sivil polisler, aracımın etrafını sarıp kimlik istedi. Polislere milletvekili olduğumu ifade edince uzaklaşıp gittiler. Söz konusu yalan haberde “kurye” olarak gösterilen gencin akıbetini öğrenmek için HDP İlçe Örgütü yöneticilerimiz ile beraber kendim bizzat Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek bilgi aldım. Emniyetteki görüşmenin ardından Ceylanpınar İlçesi'ne geliş amacım olan gençlik şölenine katıldım. Yaşanan bütün bu süreçleri Urfa Valisi'ne ve Ceylanpınar İlçe Emniyeti'ne şahsım bildirdiği halde 7 ay önce yaşanan bu olayı gündeme getirmek art niyetli bir habercilik anlayışıdır. “Kurye aracılığı ile Suruç'a silah götürmek” istediğim şeklindeki yalan haber AKP'nin partimize dönük başlattığı psikolojik savaşın bir parçasıdır.”

‘Amaç IŞİD'e jurnallemek'

“Emniyet tarafından servis edilen bu ısmarlama haberin muhtemel amacı HDP'li vekilleri, katil sürüleri ve devletin kontra gücü olarak kullandığı IŞİD'e jurnallemektir. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye halklarının büyük teveccühüne mazhar olan partimizi hedef haline getiren AKP ve medyasının tasfiye ve diz çöktürmeye dönük politikaları asla başarıya ulaşmayacaktır. Partim ve şahsımı ahlaksızca hedef gösterip, komplo haber yapan yandaş medya hakkında RTÜK ve yargı nezdinde gerekli yasal işlemleri başlatacağımın bilinmesini isterim. Bu temelde, doğru ve bağımsız habercilik yerine yalan ve yandaşlığı ilke edinen A Haber televizyon kanalını ve Akşam, Sabah ve Yeni Akit gazetelerini kınıyorum.” .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş