DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1253 ₺

EURO

17,3124 ₺

ALTIN

965,80 ₺

BİST

2.375,00 ₺

Sarıkamış şehitleri tüm yurtta anıldı

Sarıkamış Harekatı'nın 101'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin bir çok şehrinde anma etkinlikleri düzenlendi.

7 Yıl Önce
2016-01-03 16:33:01

Sarıkamış Harekatı'nın 101'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin bir çok şehrinde anma etkinlikleri düzenlendi.

Allahuekber Dağları'nda şehit olan 90 bin asker, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da katılımıyla sıfırın altında 20 derece hava sıcaklığına rağmen Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle anıldı. 

Çocuğu, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla binlerce kişi, Sarıkamış Harekatı'nda şehit olan askerleri anmak için dondurucu soğuğun yaşandığı sabahın erken saatlerinde Allahuekber Şehitlik Anıtı'nda toplandı.

Tekbirler getirerek, dualar eşliğinde başlayan 8,5 kilometrelik yürüyüş, yaklaşık 2 saatte varılan Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde sona erdi. 

Yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde düzenlenen törende, Şehitler Anıtı'na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından dualar edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, törende yaptığı konuşmada, anma yürüyüşüyle bundan 101 yıl önce hava şartlarının ne olduğunu, en iyi şekilde hissettiklerini ifade etti. Kılıç, "Ay yıldızlı bayrağımızın altında bir arada hep beraber hiçbir ayrılık ve gayrılık olmaksızın ecdadımızdan aldığımız güçle medeniyetimizden, inancımızdan aldığımız güçle beraber ve bir olarak geleceğe yürüyeceğiz. Bizim bütün amacımız budur" dedi.

Kars Serhat Boyları Derneği üyeleri de Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde, Türk dünyasından gelen gençlerin katılımıyla, Sarıkamış Harekatı sırasında şehitdüşen askerler için çadır kurarak, saygı nöbeti tuttu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Antalya ve Muğla'da binlerce kişilik anma yürüyüşü

Antalya'da Gençlik ve Spor Bakanlığınca "Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak" sloganıyla düzenlenen yürüyüş yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla yapıldı. 

Muğla'da da düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü"ne 3 bin kişi katıldı.

Malatya'daki anma etkinlikleri kapsamında bir araya gelen vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Beydağı eteklerindeki karlı yolda yaklaşık 3 kilometre yürüdü.

Sarıkamış Harekatı'nın 101'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Ardahan, Ağrı, Aksaray, Afyonkarahisar, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli, Yozgat, Sivas ve Kırşehir, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Erzurum, Elazığ, Çanakkale, Eskişehir, Zonguldak, Samsun ve Amasra, Bursa, Balıkesir, Bilecik ve Yalova'da da anma etkinlikleri düzenlendi.

Müezzinden Sarıkamış şehitleri için türkü

Edirne Kadı Bedrettin Camii müezzini Müslim Yıldız, Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı anısına şehitler için türküsözü yazdı.

Müezzin Yıldız, bestesi de yapılan türkünün klipleştirilmesi ve ekranlarda yayınlanması için destek istedi. 

Etkinlikler kapsamında Van, Çorum, Tokat, Sinop, Kayseri, Kırıkkale ve Nevşehir'de Sarıkamış şehitleri anısına yürüyüş gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş'ta da binlerce kişi, Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla karla kaplı Ahir Dağı'nda anma yürüyüşü yaptı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş