SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Saraybosna'da 'Alija' mini dizisi tanıtıldı

Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı 'Bilge Kral' Aliya İzetbegoviç'in gerçek hayat hikayesinin anlatılacağı ve TRT 1 ekranlarında yayınlanacak 'Aliya' mini dizisinin basın toplantısı gerçekleşti.

Saraybosna'da 'Alija' mini dizisi tanıtıldı
11.08.2017 18:24:38

Basın toplantısında konuşma yapan Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç, "Türkiye'de Türkler belki de Bosna Hersek'teki Boşnaklardan daha çok Aliya İzetbegoviç'i okuyor ve hayatını araştırıyorlar" dedi.

Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin kurucusu Aliya İzetbegoviç'in hayatının anlatılacağı mini dizi "Alija"nın basın toplantısı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği'nde gerçekleşti. Basın toplantısına Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Aliya İzetbegoviç'in kızı Sabina Berberoviç, Sancak Medya adına dizinin yapımcı Muhammed Hakan Sancaktutan ile çok sayıda konuk katıldı.

"TÜRKLER, BOŞNAKLARDAN DAHA ÇOK ALİYA'YI OKUYOR"

Toplantıda konuşma yapan Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç, "Türkleri böyle bir dizi yapmaya iten nedir? Çünkü bir gerçektir ki Türkiye'de Türkler belki de Bosna Hersek'teki Boşnaklardan daha çok Aliya İzetbegoviç'i okuyor ve hayatını araştırıyorlar. Ve Türkleri, Türk insanını biraz daha tanıma fırsatını bulduktan sonra bu sorunun cevabını da buldum diye düşünüyorum. Onların Aliya'da sevdikleri, beğendikleri, özendikleri şey şu, kendilerinin de paylaştıkları değerler. Türkiye'de Aliya İzetbegoviç'in lakabı 'Bilge Kral"dır, ve bu bize abartılı gelir. Çünkü Türkiye'de buradan farklı olarak düşünce insanlarına saygı büyüktür. İkincisi Aliya mücadele veren, kahraman bir insandı, Türkler de mücadelecidir ve o yüzden Türkler bu yönünü de sevdi. Üçüncüsü bir Müslüman ve bir Müslüman düşünürü olarak 20'nci ve 21'inci yüzyıldaki İslam'ı ve Müslümanları kendi hayatı ve yapıtlarıyla nasıl yapılabilir, ılımlı bir şekilde nasıl yürünebilir konularında bir çizgi çizdiği için bence Türkler onu da seviyor. Bu üç sebebi bir araya getirdiğinizde Türkler'in Aliya'yı neden bu kadar sevdiği cevabını alacaksınız" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ise, "Bağımsız Bosna Hersek devletinin ilk Cumhurbaşkanı olan Sayın Aliya İzetbegoviç'in bir liderde olması gereken tüm üstün meziyetleri taşıdığı hepimizin malumudur. Bunu seyircilerle de buluşturacak, Aliya'yı daha iyi tanımamızı sağlayacak bu diziyi düşünen, tasarlayan, ortaya koyan tüm değerli yetkililere canı gönülden kutluyorum. Aynı zamanda bu büyük insanın hayatını nakşeden dizinin çekimleri lansmanı için burada bulunduğunuz için herkese büyükelçimiz adına teşekkür ediyorum. Ortak tarih ve kültür mirasımızın canlı olarak yaşandığı ülkelerden biri olan Bosna Hersek'in bu özel konumu ilişkilerimizin her zaman üst düzeyde seyretmesini sağladı. Bizler ilişkileri daha ileri götürmenin heyecanı ve bilinciyle ilişkilerimizi daha üst noktalara taşıyacak ortak projeler geliştirmeye gayret ediyoruz. Özellikle kültür ve tarih mirasımıza ışık tutacak projelere özel önem atfediyor, desteğimizi sağlıyoruz.

EREN: MUZAFFER DİRENİŞİ ANLATMAK İÇİN GAYRET ETTİK
Rahmetli Aliya İzetbegoviç zulümlere, asimilasyonlara direnmenin de ötesinde bir kimlik mücadelesi göstererek halkına ve milli değerlerine sahip çıkmış büyük bir lider olduğunu söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ise, şunları söyledi:

"Aliya, kadın, çocuk, yaşlı demeden Boşnak kardeşlerimizle beraber yaşadığı acılara rağmen 'geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız, kin ve intikam peşinde koşmayacağız' diyebilecek kadar inançlı üstün bir devlet adamı olduğunu tüm dünyaya göstermişti. Bosna Hersek'in en zor zamanlarında göstermiş olduğu ve birçok erdemi içinde barındıran bu liderliğin tarih boyunca unutulmayacağına inanıyorum Türkiye ve Bosna Hersek bugünkü güçlü dostluğunun iki milletin manevi bağlarının bir neticesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü Türkiye kardeşlik, gönül ve tarih bağımız olan halklarla beraber olduğunu her seferinde hissederek tekrar tekrar yaşamaktadır. Bizler de TRT olarak rahmetli Aliya İzetbegoviç'in dediği gibi kin ve intikam peşinde koşmadan, insanlık tarihin en vahşi savaşını unutturmamak ve liderleriyle birlikte Bosna halkının bu kutlu ve muzaffer direnişini anlatmak için bir gayrette bulunduk. Duam bu dizinin hakikat üzerine olması ve öyle nihayet bulmasıdır. Konuşmamı bitirmeden evvel başta bizi bu tür içeriklere sevk eden ve her daim yüreklendiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Errdoğan'a, Aliya dizisinin planlanma aşamasından itibaren güçlü desteği ile yanımızda olan Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç'e, senaristinden oyuncusuna, yönetmeninde yapımcısına kadar bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ