DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Santorini halkı turist sayısından şikayetçi

18 bin nüfuslu Yunanistan'ın Santorini Adası, her geçen yıl daha da artan turist sayısından şikayetçi. Ada halkı bir fincan kahvenin 18 euroya çıktığını söylüyor.

5 Yıl Önce
2017-09-01 16:36:25

BBC Türkçe'nin haberine göre Santorini halkı, adaya her yıl akın eden turistler sebebiyle bir soğuk kahvenin fiyatının 18 euroya kadar çıktığını belirtiyor. Geçimini sadece tarım ve turizmle sağlayan ada halkı, yerel yönetimden turist sayısını sınırlamasını istiyor. Buna gerekçe olarak da 76 kilometrekarelik, lavlardan oluşmuş bu ada üzerindeki ne 80 bin yatak kapasitesinin ne de daracık yollarının bu kalabalığı yeterince kaldıramamasını gösteriyorlar.

Ada sakinleri turistlerin çokluğundan değil; adanın alt yapısının yetersizliğinden şikayetçi olduklarını ve bu nedenle "turist sayısının en azından kontrol altına alınmasını" ve "adaya gelecekler için planlı bir çizelge uygulanmasını" öneriyorlar.

M.Ö. 1660 yılında aynı yöredeki yanardağın patlamasıyla oluşan lavların birikmesiyle oluşan Santorini adasına Türk turistlerden başka en çok İngilizler, Çinliler, Amerikalılar ve İtalyanlar gidiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş