Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi

Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi

10.07.2015 17:26:16
usya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği'nin Yunanistan ekonomisinde yaşananlara müdahale etmekte geç kaldığını söyledi.

Putin, Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da sona eren Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) ve BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) zirvelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan ile tarihten gelen özel ilişkilere sahip olduklarını aktaran Putin, Yunanistan'daki gelişmelerin Rusya ekonomisini dolaylı olarak etkilediğini ve sorunun bir an önce çözülmesini umut ettiklerini belirtti.

Putin, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Rusya'dan mali yardım talep etmediğini hatırlatarak, "Rus ekonomisi içinden geçtiği zorluklara rağmen partnerlerine yardım etme imkanına sahip ama Atina'dan böyle bir teklif gelmediğini defalarca söylemiştim" dedi.

Yaşanan ekonomik krizin tüm sorumluluğunun Yunanistan'a mal edilmesini doğru bulmadığını belirten Putin, "Yunanistan'ın ekonomik faaliyetlerinde bazı sıkıntılar varsa, Avrupa Komisyonu daha önce neredeydi? Neden ekonomiyi hemen düzeltmeye başlamadı. Neden bu türlü bonuslar ve krediler verildi, neden bazı sektörlerde vergilendirme profilinin bu kadar düşük tutulmasına müsaade edildi" ifadelerini kullandı.

-İran'ın nükleer müzakereleri

Putin, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin yakın zamanda sonuçlanarak, uranyum kullanımında küresel güvenliği sağlayacak ve İran'a uygulanan tüm yaptırımların kaldırılmasını garanti altına alacak bir anlaşmanın imzalanmasını istedi.

İran'ın yaptırımlardan sonra petrol satmaya başlamasının doğal bir süreç olacağını ifade eden Putin, bunun Rus ekonomisine bazı etkilerinin de olabileceğine işaret etti.

Putin, uluslararası ilişkilerden yaptırım teriminin tamamen kaldırılması gerektiğini savundu.

İran'ın ŞİÖ'ye üyeliğine değinen Putin, öncelikle Pakistan ve Hindistan'ın tam üyelik sürecinin tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)