DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sanayi ciro endeksi arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 arttı. 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 13,2 ile ara mallarda gerçekleşti.

5 Yıl Önce
2016-10-13 10:53:13

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustos ayında temmuz ayına kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 14,4, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 2,1 arttı.

AA'nın haberine göre; Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en fazla artış ara malında gerçekleşti. 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 13,2 ile ara mallarda gerçekleşti.

EN FAZLA AZALIŞ TÜTÜN ÜRÜNLERİNDE

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en fazla artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 55,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 26,6 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı ve yüzde 24,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en fazla azalış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 26,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 22,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 0,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş