DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

01.06.2015 12:19:25
Erzurum, Ağrı, Ardahan ve Iğdır'daki sağlık çalışanları, Samsun'da silahlı saldırı sonucu öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun için iş bırakma eylemi yaptı.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik girişinde toplanan sağlık çalışanları, yakalarına Furtun'un fotoğraflarını takarak, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve "Fatiha" okudu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yayımladığı taziye mesajına katıldıklarını belirterek, mesajı okudu.

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Furtun'u menfur saldırı sonrasında kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Erdoğan, "İnsanımızın sağlığı için canla, başla, aşkla görev yapan sağlık çalışanlarımıza her türlü şiddeti kimden ve nasıl geldiğini ayırt etmeksizin lanetliyoruz. İnsan hayatına kastederek ortaya konan bu korkunç olay, bizleri ve sağlık camiamızı derinden sarsmıştır" diye konuştu.

"Şifa veren ele vefa" sloganıyla yola çıktıklarını, gerekli çalışmaların artırıldığını dile getiren Erdoğan, sağlık çalışanlarına başsağlığı diledi.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli enfeksiyon hastalıkları doktoru Sibel İba Yılmaz da doktorlara şiddetin ilk olmadığını ve son olmasını ümit ettiklerini vurgulayarak, "Biz hekimler olarak bu şiddetin sona ermesini istiyoruz. Bugün ona, yarın hangimize? Bir an önce önlem alınmalı. Şiddetle kınıyorum. Bunu yapan en ağır şekilde cezalandırılmalı ve böyle bir eylemi gerçekleştirmek için bin kez düşünmeli" dedi.

Deri ve zührevi hastalıklar uzmanı Nurhan Döner de sağlık çalışanlarının büyük fedakarlıklarla görev yaptıklarını belirtti.

Döner, şunları kaydetti:

"Bu üzücü olay karşısında hem biz hem de ailelerimiz yıprandı. Bizler hekimler olarak aslında ortaokuldan itibaren canla, başla hekim olmak için çalışan çocuklardık. Memleketimizdeki insanların da bizleri anlayabilmesini hayal, umut ederek, onlara da faydalı olmayı amaçlayarak hep çalıştık. Bundan sonra da herkese faydalı olmak için çalışıyoruz ama bu tür üzücü olaylar bizlerin hem çalışma motivasyonunu olumsuz etkiliyor hem de ailelerimizi ciddi şekilde üzüyor. Hekim, bu korkuyla çalıştığı zaman hastalarına doğru, etkili hizmet veremiyor.

Bunun önüne geçmek için herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapması gerekir."

Hastalardan Emre Şener de insanların canlarını emanet ettiği doktorların böyle karşılık bulmasını onaylamadıklarına değinerek, "Şiddeti kınıyoruz. 15 dakika hizmete ara vermeleri de az. Bence daha fazla olmalı ki insanlar doktorların değerini anlasın. Sağlık alanında yatırımlar yapılıyor. Bizim daha anlayışlı olmamız gerekiyor. Herkesin karşılaştığı bazı sorunlar mutlaka var ama bunun cezası ölüm olmamalı. Hasta insanlar sabırsız olabiliyor, doktorların da ona göre anlayışlı olması lazım. Bizim de o doktorların yüzlerce hastaya baktığını unutmamamız lazım" ifadesini kullandı.

- Ağrı

Ağrı Sağlık Müdürü Fikriye Tekin, Halk Sağlığı Müdürü Cesim Solhan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Vekili Murat Dicle, Sağlık-Sen temsilcileri ve sağlık çalışanları, Ağrı Devlet Hastanesi önünde Opr. Dr. Kamil Furtun'a yapılan saldırıyı kınadı.

Tekin, Türkiye'deki sağlık çalışanlarının 15 dakika hasta bakımına ara verdiğini hatırlatarak, "Sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz. Şiddeti toplum olarak hiçbir yerde maruz görmeyiz. Sağlık çalışanlarına karşı şiddeti ise asla kabullenmiyoruz. Sağlık şehidimiz Dr. Kamil Furtun'a Allah'tan rahmet, tüm sağlık camiamıza ve ailesine başsağlığı diliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

- Ardahan

Ardahan Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları da kendilerine yönelik şiddeti kınadı.

Ardahan Halk Sağlığı Müdürü Ulaş Şentürk, amaçlarının sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak olduğunu vurguladı.

Türk Sağlık-Sen Ardahan Temsilcisi Ramazan Sancar da olayı kınayarak, benzeri olayların bir daha yaşanmaması için tepkilerinin süreceğini söyledi.

Bazı vatandaşların da destek verdiği eylemde, doktor ve sağlık çalışanları 15 dakika süren protestonun ardından polikliniklerde yeniden göreve başladı.

- Iğdır

Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Aydın Çağaç, hastane önünde toplanan grup adına açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

Çağaç, "sağlık ve şiddet" kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından endişe ve üzüntü duyduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz. Ülkemizi sağlık alanında çağ atlatan ve dünyada zirve yarışına taşıyan bu büyük başarı, sizlerin desteği olmadan hizmet sunumunda tek başına yeterli olamayacaktır. Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz.

Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş