DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Şam yeniden masaya oturmak istiyor

Şam yönetiminin, Suriye krizine siyasal çözüm bulunabilmesi için Moskova'da yapılan müzakerelerin yeni bir turunun yapılmasını istediği belirtildi

28.05.2015 10:05:12

Sputniknews'in haberine göre; Suriye'nin Rusya Büyükelçisi Riad Haddad, Rus gazetesi Novosti'ye verdiği mülakatta, Suriyeli muhalif grupların bu hafta Astana'da gerçekleştirdiği görüşmelerin 'iyi sonuçlar getirmesini beklemediğini' ve 'bu görüşmelerinde de İstanbul ve Mısır'da daha önce yapılmış müzakerelere benzeyeceğini' söyledi.

'BU KEZ ÇOK YARARLI OLABİLİR'

Astana'da görüşmelerin yalnızca muhalif gruplar arasında olduğunu ve pek çok grubun da bu müzakerelerde temsil edilmediğini belirten Haddad, ''(Moskova'da) üçüncü bir toplantı yapabilmemiz için çalışıyoruz. Zira görüşmelerin bu kez ülkemiz için çok yararlı olabileceğine inanıyoruz'' dedi.

'ÜÇÜNCÜ TUR ERTELENMEMELİ'

Haddad, Moskova görüşmelerinin üçüncü turunun 'bir an önce' ve 'daha fazla gecikme olmadan' gerçekleşmesini istediklerini de ekledi.

Suriyeli iç muhalifler ve Şam yönetimi temsilcileri ocak ve nisan aylarında Moskova'da müzakere masasına oturmuş, taraflar on maddeli bir belge üzerinde uzlaşmıştı.

'SURİYE DEVLETİNİN VARLIĞINI KORUMASI İÇİN ADEM-İ MERKEZİYETÇİLİK ŞART'

Bu arada Astana'da görüşmelerin sonucunda katılımcıların, 'Suriye devletinin varlığını koruması için adem-i merkeziyetçiliğin gerekli olduğunun' belirtildiği bir belge imzaladığı bildirildi.

Çoğulcu Toplum Hareketi'nden Bassam Bithar, Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, Arapça yazılan belgeyi katılımcıların çoğunluğunun imzaladığını belirtti.

Bithar'a göre belgede ayrıca, 'tüm yabancı savaşçıların ülkeyi terk etmesi ve ordunun yenilenmesi' çağrısında bulunuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali çolak

chp ile yapılacak bir kolisyon paralele ve sermayeye bu devleti teslim etmek demek olacktır . tabi olaya kürt çıkarlarıyla bakarsak chp li bir koalisyon tüm bu çıkarımlar sebebiyle daha karlı gözükmekte

Görüş Bildir Bizimle Paylaş