Şam’da, ‘radyoaktif sis’ ve 'garip koku' paniği!

Suriye’nin başkenti Şam’da bu sabah halkı ‘paniğe’ ve 'korkuya' sevk eden bir ‘doğa’ olayı gerçekleşti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, gökyüzündeki ‘radyoaktif sis’ ve ‘garip kokuların’ bir doğal olay olduğunu açıkladı.

14.01.2020 13:58:09

5e1d8e3d42360447e60ee2ee

Suriye'nin başkenti Şam'da bu sabah, halkı ‘paniğe' ve ‘korkuya' sevk eden bir ‘doğa' olayı gerçekleşti.

Şam sakinleri, başkentin gökyüzündeki ‘radyoaktif sis' ve garip kokulardan bahseden haberlerle uyandılar; ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bunun doğal bir olay olduğunu açıkladı.

Hava tahmin uzmanı Shadi Gawish, başkent halkının gökyüzünde tanık olduğu şeyin "radyasyon sisi" olarak bilinen tekrarlayan bir doğa olayı olduğunu; ancak, bu sisin yoğunluğunun dün gece çok yüksek boyutlara ulaştığını söyledi.

5e1d8e2742360447cd7e1e2e

Gawish, gökyüzündeki yoğun sise, ‘radyasyon sisi' adını vermenin nedeninin, “Dünya'nın sıcaklığını, gün boyunca güneşten kısa dalgalar şeklinde elde etmesi ve geceleri onları uzun dalgalar şeklinde aktarmasıdır” dedi.

Hava tahmin uzmanı Gawish, dün gece sis yoğunluğunu daha fazla yapan şeyin, toprağın neminin “son dönemde meydana gelen buharlaşmalar nedeniyle” daha yüksek olduğunu söyledi.

‘Radyoaktif sis' ile ilişkili bir kokunun varlığı hakkında konuşan Gawish, bu tür sisin mutlaka bir kokuya eşlik etmesi gerekmediğini belirterek; bazı insanların hissettiği kokunun kaynağının, havadaki süspansiyonların varlığı olduğunu, kokunun çöp veya diğer atıkların sonucu olabileceğini idda etti.

.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)