DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Salih Müslim'den Rus uçağı açıklaması

PYD Eş Başkanı Müslim, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu...

6 Yıl Önce
2015-11-25 04:25:33

Türkiye'nin sınır ihlali sonrası Rus jetini düşürmesinin ardından bölgede yükselen tansiyonla ilgili PYD'nin Eş Genel Başkanı Salih Müslim, açıklamalarda bulundu. Müslim, "Türkiye başta olmak üzere dışarıdan gelen güçler ellerini içeriye uzatmakla bunu batırdılar. Uçak düşürülen yer Türkiye'nin sınırıdır. Lazkiye'ye yakındır. Orada toplu halde Türkmenler'in yaşadığı bir yer yok, Ermeniler gibi azınlıklar var" dedi.

​RS FM'de Yavuz Oğhan'dan bidebunudinle programında konuşan Müslim, "Kırılma noktası Telabyad'dır. Bizim o bölgede kontrolü ele geçirmemiz onlar için ticaret kapısını kapattı. Kobani de birçok kirli çamaşırları gözler önüne serdi" diye konuştu.

PYD, IŞİD VE REJİM BİRLİKTE Mİ HAREKET EDİYOR?

Başbakan'ın o iddiası. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden önce 28 Mayıs'ta Haseke'de "DAEŞ, PKK, PYD" ve rejimin bir masaya oturduğunu, muhalefete saldırı ve Türkiye sınırını paylaşma konusunda anlaştıklarını iddia etmişti. Davutoğlu'nun 'Ne konuştuklarının bütün detayları elimizde var' açıklamasını gülerek karşılayan Müslim, şöyle konuştu: 

"Buna inanmak çok güç. Keşke Davutoğlu bu tutanakları açıklasaydı. Bu toplantı olduysa, DAİŞ elemanlarıyla ilişkiliyse tutanakları ele geçirmiş olabilir,  tutanaklar elindeyse açıklasın. DAİŞ bu kadar insanı öldürdükten sonra kimse bunu yapamaz. Kendi ilişkilerini örtbas etmek için bu iddiayı ortaya atıyor."

'O BÖLGEDE YAŞAYANLARIN YARISI KÜRT'

Cerablus Mare hattı Ankara'nın kırmızı çizgisi. Bu bölgeye yönelik PYD'nin askeri bir girişimi olacak mı? Salih Müslim bu soruya evet ya da hayır yanıtı vermedi, Ankara'nın bölgeye yönelik hassasiyetinin Türkmenlerden kaynaklanmadığını iddia etti.  

Müslim şöyle konuştu: "Cerablus ile Azez arasında halkımız vardır. Oranın yüzde 50'sini Kürtler teşkil ediyor. Türkmenler ve Araplar da var, karışık bir yer olmasına rağmen çoğunluğu Kürt'tür.  Zaten tarihi olarak da Rojova'nın bir parçasıdır. Orada Demokratik Suriye Güçleri de var. Hem Türkmenler 'den hem Kürtler'den oluşur. Türkiye gerçekten Türkmenleri düşünüyorsa bu güçlerin sözcüsü, komutanı Türkmen'dir. Türkiye bunlara engel oluyor.  Burada dürüst bir şey görmüyoruz. Türkiye'nin müdahale hakkı yok.  Bölgedeki Kürtler Araplar Türkmenler anlaştıysa Türkiye'nin orada ne işi var?"

'SURİYE'NİN PARÇALANMASINI İSTEMİYORUZ'

PYD'nin nihai amacı ne? Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti mi kurmak istiyor, PKK ile PYD aynı mı? Salih Müslim, "PKK başka biz başka, amaç Suriye'nin bir bütün olarak yoluna devam etmesi" dedi ancak özerk kanton yönetiminden de vazgeçmeyeceklerinin mesajını verdi: 

"Biz yeni bir oluşum kurduk. Bu gelecek Suriye modelidir. Eğer Suriye yeniden yapılanacaksa, bu bizim Rojova'da kurduğumuz modelin bir genişletilmişi olacaktır. Kürtlerle Araplarla, Türkmenlerle beraber yaşıyoruz. Orada bir yönetim kurulmuştur.  Bu bir parçalanma ya da bir Kürt meselesi değildir. YPG, Suriye Devrimi'nden itibaren olan Rojova'ya mahsus bir güçtür. PKK ile ilişkisi yoktur. Savaş ilerledikçe özellikle Kürdistan'ın pek çok yerinden katılanlar oldu.  Amed'den Van'dan, Diyarbakırda, Süleymaniye'den  katılanlar oldu. Yanında savaşanlara sen nerden geliyorsun diye soramıyorsun. Zaten PYD de politik bir partidir.  PKK ile ilişki kurmak doğru değildir."

'IŞİD VE KARDEŞLERİ ORTAK DÜŞMAN'

Salih Müslim, Rusya ve Amerika ile ilişkilerini de anlattı. PYD'nin Amerika ile siyasi bir ilişkisi olmadığını söyledi. Rusya ise bölgeye yeni geldi ve operasyonları bizden uzak diye konuştu. Ancak Müslim Rusya ile işbirliğine sıcak yaklaştıklarının mesajını verdi.

Müslim, "IŞİD ve kardeşleri ortak düşmandır, insanlığın düşmanıdır. IŞİD, Ahrar'uş Şam gibi oluşumlar sadece Kürtlere değil, herkese düşman. Yerel tehlikeliden çok uluslararası bir tehlikeye dönüştü. Rusya'nın oraya girmesi, Amerika'nın bulunması uluslararası bir koalisyonun etki göstermesi hepsi bu yüzden. Dışarıdan onları kim vurursa biz onu destekleriz. Amerika ile siyasal bir ilişkimiz olmadı. Amerika sadece YPG ile sahada koordineli çalışıyor.  Şimdiye kadar Ruslarla da böyle bir durum gerçekleşmedi; ama olursa iyi olur. Rusya henüz o alana yaklaşmadı daha uzaktalar. Batı'da etkinler. Gelecekte askeri yetkililere bağlı olarak bir yardımlaşma olabilir" diye konuştu. 

'RUS UÇAKLARI CİHATÇILARI VURUYORDU'

Türkiye Suriye sınırında Rus jetini düşürdü. Bu olayın bölgede değiştireceği dengelere ve Türkiye'nin o bölgeye hassasiyetine de değindi Salih Müslim, "Orada sadece Türkmenler yok" dedi.

Müslim, "Bölge tam olarak bataklığa dönüştü. Oradaki Suriye halkının demokratikleşme gibi istekleri vardı; ancak Türkiye başta olmak üzere dışarıdan gelen güçler ellerini içeriye uzatmakla bunu batırdılar. Uçak düşürülen yer Türkiye'nin sınırıdır. Lazkiye'ye yakındır. Orada toplu halde Türkmenler'in yaşadığı bir yer yok, Ermeniler gibi azınlıklar var. Türkiye iki senedir buraya cihatçı insanları getirip besliyor. Oradan El Nusra, DAİŞ gibi gruplar çıkarılmıştı. Bu sabah geriye dönüldü, yine ağır silahlarla gruplar bölgeye girdiler. Rus uçakları da dağları ele geçirmeye çalışanları vuruyordu" ifadelerini kullandı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Abdullah

Muhammed cezeri sen şimdi müslümanlardan yanamısın değilmisin onu söyle,senin gibi dindar görünen kürt ırkçıları beyhude uğraşıyorsunuz,müslümanları eleştirip,pyd gibi koministleri dost edinmeyi de müslümanlık sanıyorsunuz.

KAPKARA

zaten müslüme güre kuzey suriye de kuzey ırakta yaşayanların hepsi kürt kıran girisin köküne ..

Rıfkı bicak

Amerikanin fransanin ingilterenin rusyanin iranin hatta bizim ne isimiz var.ozetle tum yabanci guclerin suriye de ne isi var....

Tural Badal

salih muslim rusyaya senin komsun falanda olmuyan suriyada ne isin var demeye dilin neden duyor durustsen ruslara soyle senin suriyada ne isin var.

ecevit

kapkara takma adi ile yorum yapan kişi haritada kuzey irak, kuzey suriyeyi gosterebilir mi? kuzey turkiye neresi oluyor peki? ırak'in kuzeyi,Suriye'nin Kuzeyi olmalıdır. bahsettiği terimler yanlıştır.

muhammed cezeri

ok denen yorumcu öncelikle senin gibi kendini müslüman gösterip ırkçı faşist kafalıların temizlenmesi daha evladır,ayrıca salih müslüm terörist değildir eğer teröristlere destek verenleri görmek istersen ankaraya bakman daha doğru olur,sizn gibiler kürtlerin haklı mücadelesine çamur atmaları beyhudedir,kürtler kendi topraklarında inşallah özgür olacaklardır,haklı olan mutlaka galiptir vesselam.

Rıfkı bicak

Kimse Amerikanin ne işi var diye sormuyor hayret.Amerika oğlan gardaşımız mı?Rusya namahremde Amerika mahremimiz mi?

Rıfkı bicak

Amerikanin fransanin ingilterenin rusyanin iranin hatta bizim ne isimiz var.ozetle tum yabanci guclerin suriye de ne isi var....

ok

Dustugumuz duruma bak, salih terroristi Turkiyeye ders veriyor!! Bunlari biz istedik bunlari biz guclendirdik goz yumduk! Kim Amerika veya avrupa bunlara yardim ediyor diyorsa artik rusyada yardim ediyor diyecek. Rus ucagi dusurulmesi gerekiyordu hatta gine gelirse gine dusurulmesi gerekiyor. Kendi sinirlari kutsalda bizimki ali babanin ciftligimi sandilar. Yalniz rus ucagindan once pyd yok edilmesi daha muhim!!!

Rıfkı bicak

Bağımsız bir ülkenin içişlerine karışmak ay ne ayıp.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş