Sakellaropoulou'dan, Türk ordusuna 'işgalci' suçlaması!

Yunanistan Cumhurbaşkanı sakellaropoulou, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bir araya geldiği yemekte yaptığı konuşmada tepki çekecek açıklamalarda bulundu. Sakellaropoulou: Ana hedefimiz Kıbrıs'ta bir başka Türk işgaline engel olmaktır” dedi.

22.09.2020 09:06:54

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Doğu Akdeniz'de yükselen tansiyonun düşürülmesinin öncelikli hedefinin "Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne ait egemenlik haklarını yeniden ihlal etmesinin önüne geçmek ve Kıbrıs sorununu çözmek" olduğunu söyledi.

Sakellaropoulou, tüm bu çabaların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde görüşüldüğü şekliyle "çift taraflı ve ortak federe devlet" şeklinde olacağını da sözlerine ekledi.

Euronews'in haberine göre; kendisi adına verilen yemekte Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Sakellaropoulou, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Cumhurbaşkanı, Kıbrıs adası hakkında "Çağ dışı bir garantörlük, işgale ilişkin haklar ve işgalci bir ordunun kaldırılmasının çözümün ön koşulları arasında olduğu" değerlendirmesinde bulundu.

Sakellaropoulou, "Türk siyasi ve askeri liderlerinin daha önceki kışkırtıcı söylemleri dahi geride bıraktığını belirterek, "Türkiye'nin yasadışı eylemleri Ege ve Doğu Akdeniz'de benzeri görülmemiş gerilimlere neden oldu. Bu gerilim sadece Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ı değil, aynı zamanda Avrupa Birliği'ni de hedef alıyor. Türkiye bölgedeki barış ve istikrarı da baltalıyor" şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin bölgedeki
kazanımlarını kabul etmeyeceğiz"

Ne Yunanistan'ın ne de Güney Kıbrıs'ın Türkiye'nin bölgedeki kazanımlarını ve Kıbrıs'ı işgalini yasallaştırma girişimlerini kabul eedeceğini ifade eden Sakellaropoulou, "Salsılmaz ortak hedefimiz, işgali sonlandırmak ve Kıbrıs'a, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bağlayıcı kararları doğrultusunda çözüm bulmaktır" diye konuştu.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Avrupalı müttefiklerinin konu hakkında kendilerine zaten destek verdiğini belirterek, Ankara hükümetinin tutumunun kendilerini uluslararası arenada yalnızlaştırdığını da sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR (0)